close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • PROFILE KRAJÓW

 • NazwaMjanma - dawniej Birma, Myanmar
  Nazwa oficjalnaRepublika Związku Mjanmy
  StolicaNay Pyi Daw
  Walutakyat (MMK), 1 MMK = 100 pia
  Językbirmański; inne - angielski
  Polska placówkaBrak polskiej placówki dyplomatycznej. Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Bangkoku (Tajlandia).

   

  Wjazd i pobyt


   

  Obywatele polscy objęci są obowiązkiem wizowym.

   

  Wizy można uzyskać w ambasadach/konsulatach Mjanmy za granicą. Wizy w biznesowe, konferencyjne (w tej grupie mieszczą się też wizy dla naukowców przyjeżdżających w celach badawczych), wizy dla załóg oraz tranzytowe można też uzyskać w systemie ‘visa on arrival’ na lotniskach międzynarodowych w Rangunie, Nay Pyi taw i Mandalay. Uwaga: w przypadku wystąpienia o „visa on arrival” aplikujący musi mieć ze sobą wszystkie dokumenty uprawniające do wjazdu: zaproszenia, potwierdzenie uczestnictwa w imprezie, kongresie itp., a zapraszający musi wcześniej przesłać kopie tych dokumentów do biura straży granicznej na lotnisku).

   

  W związku z często zmieniającymi się warunkami wydawania wiz oraz dostępnością lądowych przejść granicznych, warto przed wyjazdem potwierdzić obowiązujące przepisy we właściwym przedstawicielstwie dyplomatyczno-konsularnym Mjanmy. Dokładne informacje na temat systemu wizowego można uzyskać na stronie internetowej Ministerstwa Imigracji i Ludności: www.mip.gov.mm.

   

  Do kraju można wjechać przez morskie przejścia graniczne oraz stołeczny międzynarodowy port lotniczy (Rangun Mingaladon International Airport) oraz w Mandalay. W ostatnim czasie zostały otwarte niektóre przejścia lądowe z Tajlandią. W przypadku przekraczania granicy w Tachilek, Kaw Thoung, Myawaddy oraz Htee Khee-Sunaron istnieje możliwość wylotu przejściami granicznymi w  Rangunie i Mandalay. W przypadku przekraczania granicy w Muse lub Tamu należy opuścić kraj tym samym przejściem.

   

  Uwaga: przejścia graniczne Muse i Tamu zostały czasowo zamknięte w listopadzie 2016 ze względu na walki etniczne.

   

  Istnieje obowiązek meldunkowy, realizowany przez wypełnienie szczegółowej karty rejestracyjnej podczas kwaterowania w hotelu.

   

  Bezpieczeństwo


   

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże do północnej części stanu Rakhine.

   

  MSZ odradza podróże, które nie są konieczne:

   

  • do stanu Kaczin (z wyjątkiem stolicy Mytkyina), w szczególności na obszary przy granicy z Chinami i Indiami;
  • do północnej części prowincji Sikong (Sagaing), w szczególności na obszary przy granicy z Indiami;
  • do północnej i wschodniej części stanu Szan, w szczególności na obszary przy granicy z Chinami i Laosem;
  • do południowej części stanu Czin, w szczególności na obszary przy granicy z Bangladeszem;
  • do stanu Rakhine  (z wyjątkiem miejscowości Thandwe i Ngapali);
  • na obszary graniczące z północno-zachodnią częścią Tajlandii w stanach Szan, Kaja i Kayin (Karen);

   

  Na pozostałym terytorium Mjanmy, zalecamy zachowanie szczególnej ostrożności.

   

  W stanach i prowincjach Mjanmy leżących wzdłuż granic kraju dochodzić może do walk wojsk rządowych z ugrupowaniami zbrojnymi i bojówkami. W związku z trwającymi na tych obszarach konfliktami etnicznymi, wjazd na nie wymaga zgody MSW i/lub miejscowego dowództwa armii. Cudzoziemcy (z wyjątkiem obywateli kraju sąsiedniego) nie mogą tam też przekraczać granicy. W ostatnim czasie najgorsza sytuacja panuję na północy stanu Rakhine.

   

  Na pograniczu z Tajlandią operują bojówki i gangi przemytników; dochodzić może do starć z siłami zbrojnymi.

   

  Na całym terytorium Mjanmy, w tym w Rangunie, występuje zagrożenie atakami terrorystycznymi.

   

  Odnotowuje się  zauważalne zmniejszenie bezpieczeństwa turystów w dużych miastach (Rangun, Mandalay). Należy zwracać uwagę na właściwe przechowywanie środków finansowych i paszportów (nie w zewnętrznych kieszeniach, portfelach ani trzymanych w rękach saszetkach) i unikać poruszania się po zmroku, zwłaszcza w starych centrach miast.

   

  Ubezpieczenie


   

  Nie ma obowiązku wykupienia ubezpieczeń osobowych i komunikacyjnych. Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych nie są honorowane. Wszelkie płatności należy zatem regulować gotówką.

   

  Zdrowie


   

  Nie są wymagane szczepienia profilaktyczne (za wyjątkiem sytuacji, w której turysta przebywał na obszarze dotkniętym epidemią żółtej febry). Wskazane są jednak szczepienia według wskazań lekarza. Odnotowywane są przypadki cholery, dengi, japońskiego zapalenia mózgu i ptasiej grypy.

   

  Należy pić jedynie wodę butelkowaną i unikać lodu w napojach.

   

  Opieka medyczna jest ogólnie dostępna. Wizyta u lekarza w szpitalu państwowym jest praktycznie bezpłatna (nie dotyczy lekarstw). Poziom świadczeń medycznych nie odpowiada europejskim standardom, w bardziej skomplikowanych przypadkach konieczny jest transport lotniczy do Bangkoku.

   

  Informacje dla kierowców


   

  Polskie prawo jazdy ani międzynarodowe prawo jazdy nie uprawnia do prowadzenia pojazdów mechanicznych. Jedynym uznawany dokumentem jest birmańskie prawo jazdy, o które można się ubiegać w miejscowym Ministerstwie Transportu Drogowego i Administracji. Obowiązuje ruch prawostronny, jednakże większość samochodów ma kierownicę przystosowaną do ruchu lewostronnego. Drogi są w bardzo kiepskim stanie technicznym.

   

  Cło


   

  Zagraniczne środki płatnicze powyżej 2.000 USD, biżuteria, sprzęt elektroniczny i fotograficzny muszą być ujęte w deklaracji celnej. 

   

  Obowiązuje zakaz przywozu i wywozu waluty miejscowej. Można ją wymienić tylko na bony płatnicze (towarowe). Przy wyjeździe jedynie bony wykupione na kwotę wyższą niż 300 USD mogą być ponownie zamienione na walutę wymienialną.

   

  Wywóz wizerunków Buddy wymaga uprzedniej zgody władz Mjanmy (nie dotyczy wyrobów rzemieślniczych).

   

  Nie ma możliwości uzyskania zwrotu podatku VAT. Istnieje zakaz wywozu lokalnych zwierząt i roślin i wyrobów z nich wykonanych.

   

  Przepisy prawne


   

  Handel narkotykami i ich przemyt są bardzo surowo karane, włącznie z karą śmierci. 

   

  Surowo traktowane jest też obrażanie uczuć religijnych np. poprzez noszenie wizerunku Buddy w sposób, który może być uznany za obraźliwy lub celowe, niewłaściwe i obraźliwe zachowania w pagodach i klasztorach

   

  Homoseksualizm jest nielegalny. Akty seksualne między osobami tej samej płci są zagrożone karą pozbawienia wolności, z dożywotnim pozbawieniem wolności włącznie.

   

  Obyczaje


   

  Niezastosowanie się do obowiązujących norm (reguły zachowania w świątyniach oraz miejscach kultu religijnego) może spowodować konflikt z miejscową ludnością. Odwiedzając świątynie czy inne miejsca kultu religijnego, trzeba należy być stosownie ubranym (odkryte ramiona czy  szorty są niedozwolone), należy zdjąć buty i skarpetki. Nie należy podejmować dyskusji na tematy społeczno-polityczne oraz zaczepiać miejscowych kobiet.

   

  Stosunki homoseksualne są zakazane i zagrożone karą więzienia, jednakże przepisy te są rzadko egzekwowane.

   

  Przydatne informacje


   

  • Na terenie całego kraju istnieją spore utrudnienia w dostępności sieci GSM. W hotelach istnieje możliwość korzystania z internetu.

  • Istnieje możliwość korzystania z bankomatów oraz płacenia kartą płatniczą jedynie w dużych miastach (Rangun), niektórych hotelach i centrach turystycznych. Należy mieć przy sobie zapas środków pieniężnych (USD), banknoty powinny być stosunkowo nowe i bez żadnych zapisów odręcznych.

  • Bezpieczne, tanie i relatywnie wygodne jest podróżowanie autobusami międzymiastowymi – jednak tylko w regionach nieobjętych zakazami/ograniczeniami wjazdu. Jest to jednak czasochłonna forma podróżowania, np. Rangun-Bagan, samolotem: 1 godz 15 min., autobusem: 11 godz.

   

   

  Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej:  https://ec.europa.eu/consularprotection/content/home_pl   


   

  Podczas podróży zagranicznych należy przestrzegać praw i zwyczajów kraju pobytu, pamiętając przy tym, że gospodarze mają prawo wymagać stosownego zachowania od turystów odwiedzających ich kraj, w tym w odniesieniu do zakresu swobód przysługujących różnym grupom społecznym oraz światopoglądowym. Przed wyjazdem zapoznaj się z wszelkimi dostępnymi informacjami o kraju, do którego się udajesz, a które mogą być przydatne w podróży.

   

   

  Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zaleca się zapoznanie się z  ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie oraz zgłoszenie podróży w systemie Odyseusz.msz.gov.pl

   

   

  MSZ dokłada wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu dane były rzetelne, wyczerpujące i aktualne, jednak mają one charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń.

   

  15 kwietnia 2015 (ostatnia aktualizacja: 12 września 2018)

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: