close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • PROFILE KRAJÓW

 • NazwaGwinea Bissau
  Nazwa oficjalnaRepublika Gwinei Bissau
  StolicaBissau
  Walutafrank CFA (XOF)
  Językportugalski, inne języki: kreolski
  Polska placówkaBrak polskiej palcówki dyplomatycznej. Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Dakarze (Senegal)

   

  Wjazd i pobyt


   

  Wizy wystawiane są przez placówki dyplomatyczne Gwinei Bissau (Bruksela, Paryż, Berlin). Turysta podróżujący przez Senegal może ubiegać się o wizę w Dakarze lub w konsulacie GB w Ziguinchor. W Polsce akredytowana jest Ambasada Gwinei Bissau w Moskwie: 117556 Moscow, Simferopolsky Blvd. (Ent. 4, Fl. 10), kv. 183, tel./faks: + 7 095 31795 82.
  Przy wjeździe wymagane jest okazanie wpisu do międzynarodowej książeczki zdrowia potwierdzającego szczepienie przeciw żółtej febrze.
  UWAGA! Przepisy wjazdowe i celne ulegają zmianom. Przed podróżą należy zaktualizować szczegółowe informacje celne i wjazdowe bezpośrednio w przedstawicielstwie tego kraju.

   

  Bezpieczeństwo


   

  Prosimy każdorazowo zapoznać się z aktualnymi ostrzeżeniami i komunikatami na stronie MSZ i Ambasady RP w Dakarze. W Gwinei Bissau często mają miejsce zamachy stanu (ostatni: 12.04.2012, próba kolejnego przewrotu: 21.10.2012). Gwinea Bissau jest również terenem aktywności gangów przemycających przez Afrykę Zachodnią narkotyki z Ameryki Południowej do Europy oraz gangów złodziei diamentów. Poziom przestępczości pospolitej (napady z bronią w ręku, kradzieże) jest wysoki, przede wszystkim w stolicy Bissau. Należy unikać eksponowania przedmiotów wartościowych i ich posiadania przy sobie.

   

  Ubezpieczenie


   

  Zalecane jest wykupienie kompleksowego ubezpieczenia podróżnego, w tym od następstw nieszczęśliwych wypadków, pokrywającego koszty hospitalizacji i ewentualnego transportu medycznego do kraju, po uprzednim sprawdzeniu czy jest respektowane w danym kraju.

   

  Zdrowie


   

  Zaleca się ścisłe przestrzeganie zasad higieny tropikalnej (częste mycie rąk z użyciem mydła, przegotowanej wody, spożywanie wody z pewnego źródła, dezynfekcja i gotowanie owoców, warzyw, ochrona artykułów spożywczych przed muchami, unikanie ręczników wielokrotnego użytku itp.). Występuje tu ponadto duże zagrożenie malarią, w tym malarią mózgową. Zalecane jest także szczepienie Di-Per-Te. Gwinea Bissau jest terenem endemicznym wielu groźnych chorób, w tym wścieklizny, zapalenia opon mózgowych, gorączki tyfoidalnej, cholery, malarii. Ze względu na duże ryzyko zachorowania zalecane jest szczepienie przeciw zapaleniu opon mózgowych, cholerze, żółtaczce typu A i B. Wymagane jest szczepienie przeciw żółtej febrze (adnotacja o ważnym szczepieniu w międzynarodowej książeczce zdrowia). Przed przyjazdem należy zasięgnąć informacji, czy nie występuje niebezpieczeństwo epidemii tych chorób, a także zaopatrzyć się z pomocą lekarza w apteczkę.

  W roku 2015 i 2016 odnotowano przypadki zarażenia wirusem Zika. Zalecamy stosowanie się do zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego, szczególnie dotyczy to kobiet w ciąży lub planujących zajście w ciążę.

  UWAGA! W Gwinei Bissau praktycznie nie ma infrastruktury medycznej, a w razie niespodziewanej i nagłej choroby szybka ewakuacja chorego może się okazać niemożliwa.

  Warunki w szpitalu w Bissau mogą być bardzo trudne ze względu na przepełnione sale oraz opiekę medyczną na bardzo niskim poziomie. W sektorze medycznym dominuje korupcja.

  Należy uważać na lokalnych, wiejskich lekarzy, których pomoc ma ona niewiele wspólnego z medycyną klasyczną.

  Zaleca się unikanie picia lokalnego piwa i palmowego wina, ponieważ warunki w jakich przebiega ich warzenie odbiegają od przyjętych norm sanitarnych.

   

  Informacje dla kierowców


   

  Podróżującym samochodem prywatnym z Dakaru zaleca się przekraczanie granicy na przejściu Wassadou-Pirada; pozostałe szlaki bywają uciążliwe ze względu na dużą liczbę blokad. Ogólnie stan dróg nie jest dobry, a podczas pory deszczowej (od lipca do września) znaczna ich część jest nieprzejezdna. Niektóre obszary kraju są zaminowane! (szczególnie na północy i południu kraju). Problemem są również: stan techniczny pojazdów, brak umiejętności kierowców, brak oświetlenia oraz zwierzęta wybiegające na drogę.

  Z uwagi na trudne warunki zdecydowanie odradza się podróżowanie po zmroku.

   

  Przydatne informacje


   

  • Baza hotelowa jest uboga.
  • Gwinea Bissau jest krajem odwiedzanym przez amatorów myślistwa i rybołówstwa, udających się na wyspy Bijagos. Brak profesjonalnej infrastruktury morskiej powoduje, że odradzamy korzystanie z miejscowych łodzi.
  • Międzynarodowy port lotniczy znajduje się w Bissau, a inne główne lotniska w miastach Buba, Cacheu, Farim.
  • Gwinea Bissau ma połączenie lotnicze z Lizboną, Casablanką i Dakarem. Ponadto z Dakaru jeżdżą do Bissau tzw. taxi-brousse. Porty morskie są w Bissau i Bolama.
  • Nie ma możliwości posługiwania się kartami płatniczymi, użycie czeków bankowych jest bardzo problematyczne.
  • Ustalony stały parytet franka wobec euro wynosi: 1 EUR = 655,957 XOF (1000 XOF = 1,52 EUR).

   

  Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej:  https://ec.europa.eu/consularprotection/content/home_pl

  • Klimat tropikalny, gorący i wilgotny. Pora deszczowa trwa od czerwca do listopada, a sucha - od grudnia do maja. Średnie roczne temperatury wahają się od 24 st. C do 29 st. C. Roczna suma opadów wynosi ok. 1300 mm.
  • W Gwinei-Bissau istnieje polski ślad. W centrum Bissau istnieje do dziś ulica pamięci Alojzego Roli-Dzierżawskiego, gubernatora Gwinei z czasów gdy Gwinea-Bissau i Republika Zielonego Przylądka stanowiły jedną prowincję w ramach Korony Portugalskiej. Jest to Rua do Governador Polaco – ulica polskiego gubernatora.   


   

  Podczas podróży zagranicznych należy przestrzegać praw i zwyczajów kraju pobytu, pamiętając przy tym, że gospodarze mają prawo wymagać stosownego zachowania od turystów odwiedzających ich kraj, w tym w odniesieniu do zakresu swobód przysługujących różnym grupom społecznym oraz światopoglądowym. Przed wyjazdem zapoznaj się z wszelkimi dostępnymi informacjami o kraju, do którego się udajesz, a które mogą być przydatne w podróży.

   

   

  Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zaleca się zapoznanie się z  ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie oraz zgłoszenie podróży w systemie Odyseusz.msz.gov.pl

   

   

  MSZ dokłada wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu dane były rzetelne, wyczerpujące i aktualne, jednak mają one charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń.

   

  9 kwietnia 2015 (ostatnia aktualizacja: 14 lutego 2018)

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: