close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • W RAZIE KŁOPOTÓW

 •  

   

  W przypadku zaginięcia bliskiej Ci osoby za granicą, nie możemy prowadzić bezpośrednio działań poszukiwawczych. Konsul może jednak skontaktować się z zagranicznymi władzami odpowiedzialnymi za poszukiwania, przekazywać im uzyskane od Ciebie informacje, śledzić przebieg poszukiwań i powiadamiać Cię o ich efektach.

   

  Pamiętaj, że w przypadku osób dorosłych wszelkie informacje na ich temat mogą być przekazywane wyłącznie za ich zgodą. W przypadku osób niepełnoletnich, wymagana jest zgoda ich rodziców lub opiekunów prawnych.

   

  Zapoznaj się ze wskazówkami przygotowanymi we współpracy z fundacją ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, prowadzącą serwis poświęcony problemiom zaginięć www.zaginieni.pl.

   

   

  W razie zaginięcia bliskiej osoby za granicą:

   

  • Jeśli osoba zaginiona przebywała za granicą wraz z Tobą, natychmiast skontaktuj się z policją lub innymi służbami porządku publicznego w kraju pobytu i zgłoś zaginięcie. Staraj się sprawdzić, czy policja wykonuje wszystkie działania, do których jest zobowiązana. W zależności od okoliczności, policja może przeszukać okolicę, przesłuchać osoby, które znajdowały się w okolicy zaginięcia, itp.
  • Jeśli przebywasz w Polsce, zgłoś zaginięcie na komisariacie policji.
  • Powiadom konsula, który sprawdzi, czy poszukiwana osoba nie przebywa w szpitalu, nie została zatrzymana, albo w inny sposób nie utraciła możliwości kontaktu. Staraj się podać jak najwięcej danych dotyczących rysopisu, ubioru i cech charakterystycznych osoby zaginionej, a także ostatniego miejsca pobytu i nawiązanego kontaktu.
  • W przypadku zaginięcia dziecka, natychmiast skontaktuj się z organizacją pozarządową, która prowadzi poszukiwania zaginionych dzieci. W większości krajów UE wystarczy zadzwonić z dowolnego telefonu stacjonarnego lub komórkowego na bezpłatny numer 116 000. W Polsce numer ten jest obsługiwany przez fundację ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych. Więcej informacji znajdziesz na stronie: www.missingchildreneurope.eu.
  • Skontaktuj się z czynną całodobowo linią wsparcia fundacji ITAKA: +48 22 654 70 70, która udzieli dodatkowych informacji i wsparcia w poszukiwaniach, albo odwiedź jej stronę internetową: http://www.zaginieni.pl.
  • Jeżeli w danym kraju działa organizacja pozarządowa, która zajmuje się poszukiwaniem zaginionych osób, nawiąż z nią kontakt i zgłoś zaginięcie.

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: