close

Warszawa

Miasto z historią

 

Witaj w Warszawie - stolicy i największym mieście Polski. Na stałe zamieszkuje ją ponad 1,7 mln osób, a kolejne setki tysięcy codziennie przyjeżdżają tu do pracy. Nic więc dziwnego, że metropolia jest gospodarczym liderem Polski i regionu. Może się jednak pochwalić nie tylko nowoczesnym obliczem, ale i imponującą historią.

 

Photo: M.Cieszewski/Poland.pl

 

Pierwsze ślady osadnictwa na tych terenach pochodzą z przełomu X i XI wieku. W XIII wieku powstała zajmująca obszar dzisiejszej Starówki Stara Warszawa. Ponieważ ludności przybywało, w kolejnym stuleciu założono także Nowe Miasto. Przez wieki położony nad Wisłą gród przeszedł niebywałą metamorfozę: w 1596 roku został stolicą Polski, stając się areną międzynarodowych rozgrywek politycznych, ale też domem wielkich artystów, naukowców i działaczy społecznych. Właśnie w Warszawie swoje pierwsze sukcesy odnosili znani na całym świecie Fryderyk Chopin i Maria Skłodowska-Curie.

 

Powstania niepodległościowe, wojny i tragiczne w skutkach powstanie warszawskie na zawsze położyły się cieniem na historii stolicy. Mimo to miasto podniosło się z gruzów, co doceniło UNESCO, wpisując Starówkę na listę światowego dziedzictwa.

 

Krakowskie Przedmieście, Fot. m.st. Warszawa

 

Warszawa w pigułce

 

Aby poznać Warszawę od podszewki, trzeba w niej spędzić kilka tygodni. Jeśli jednak nie masz tyle czasu, koniecznie zobacz choć kilka najciekawszych atrakcji. Zwiedzanie miasta warto rozpocząć od Starówki. Nastrojowe zaułki, historyczne rynki Starego i Nowego Miasta, majestatyczny Zamek Królewski  oraz dziesiątki przytulnych kawiarenek tworzą tam niepowtarzalną atmosferę. Choć trudno w to uwierzyć, jest to najmłodsza Starówka na świecie – niemal całkowicie zniszczona w czasie wojny, została później pieczołowicie odbudowana. Tę bezprecedensową rekonstrukcję doceniło UNESCO, umieszczając Stare Miasto na liście światowego dziedzictwa. Dalej, starodawny Trakt Królewski prowadzi do dwóch rezydencji otoczonych bajkowymi parkami i ogrodami: Łazienek Królewskich i pałacu w Wilanowie 

 

W samym sercu Warszawy wznosi się monumentalny Pałac Kultury i Nauki. Z tarasu widokowego na 30. piętrze tego sztandarowego przykładu architektury socrealistycznej roztacza się zapierający dech widok na miasto.

 

Punktem obowiązkowym każdej wizyty w Warszawie są największe stołeczne muzea: Powstania WarszawskiegoHistorii Żydów Polskich POLIN oraz Muzeum Narodowe. Miłośnicy eksperymentów koniecznie powinni też odwiedzić interaktywne Centrum Nauki Kopernik. Ogromne wrażenie robi także biało-czerwony Stadion Narodowy – miejsce największych imprez sportowych i kulturalnych w Polsce. To właśnie tutaj odbędzie się szczyt NATO 2016.

 

Pałac na Wyspie, Fot. Zbigniew Panów, pzstudio.pl

Warszawa Chopina

 

Fryderyk Chopin – to imię znają prawie wszyscy. Nie każdy jednak wie, że jeden z najsłynniejszych kompozytorów świata był Polakiem… i warszawiakiem! Urodził się w 1810 roku w Żelazowej Woli, ale jego rodzice przeprowadzili się do stolicy, gdy Frycek miał kilka miesięcy. Właśnie tu spędził połowę swojego życia i odnosił pierwsze spektakularne sukcesy.

 

Warszawa do dziś pełna jest pamiątek po Chopinie.Drogowskazami prowadzącymi jego śladami są umieszczone w różnych punktach miasta multimedialne ławeczki. Można przy nich posłuchać muzyki i za pomocą QR kodów pobrać specjalne aplikacje, które pozwolą lepiej poznać Warszawę Chopina, a nawet zrobić sobie z pamiątkowe zdjęcie z kompozytorem.

 

O tym, że muzyka Fryderyka wciąż inspiruje, świadczą liczne festiwale i imprezy kulturalne.Ogromną popularnością cieszą się letnie darmowe koncerty chopinowskie w Łazienkach. Od maja do końca września w każdą niedzielę o 12:00 i 16:00 w iście piknikowej atmosferze można posłuchać wspaniałej muzyki klasycznej. Więcej dowiesz się na poświęconej kompozytorowi stronie internetowej.

 

 

 

A wieczorem…

 

Po ciężkiej pracy przychodzi czas na chwilę wytchnienia. Warszawa pełna jest miejsc idealnych na relaks i zabawę.

 

Jeśli szukasz kontaktu z naturą, z pewnością spodobają ci się okolice Wisły – ostatniej dzikiej rzeki Europy. Wpisany do sieci Natura 2000 obszar zachwyca unikatowym zespołem ekosystemów, na które składają się rzadkie gatunki zwierząt i roślin. Bulwary wiślane to doskonałe miejsce na spacer, przejażdżkę rowerową czy wizytę w jednym z modnych barów pod gołym niebem.W ciągu dnia atrakcją jest Poniatówka, największa w Europie miejska plaża rzeczna, a w weekendowe wieczory – spektakularne świetlne show w Multimedialnym Parku Fontann.

 

Także w innych dzielnicach miasta bez trudu znajdziesz zaciszne parki i ogrody – aż jedna czwarta miasta to tereny zielone.

 

 

 

Jeśli jednak zamiast spokoju wolisz szaloną nocną zabawę, będziesz miał w czym wybierać. Popularny wśród hipsterów Plac Zbawiciela, klimatyczne knajpki na Saskiej Kępie nieopodal Stadionu Narodowego, ekskluzywne kluby na ul. Mazowieckiej i Foksal, przyciągająca bohemę artystyczną Praga Północ – to tylko niektóre propozycje na wieczorny wypad.

 

Miłośnicy zakupowego szaleństwa znajdą w Warszawie eleganckie centra handlowe z najmodniejszymi markami, ale i unikatowe butiki oferujące polskie produkty najwyższej jakości.

 

Wieczór nad Wisłą, Fot. m.st.Warszawa

 

Coś na ząb

 

Warszawiacy uwielbiają próbować nowych, egzotycznych smaków, nic więc dziwnego, że znajdziesz tu restauracje z najdalszych zakątków świata. Jeśli jednak odwiedzasz miasto po raz pierwszy, koniecznie spróbuj tradycyjnych polskich przysmaków. Wśród lokalnych specjałów znajdziesz m.in. marynowanego śledzia, pyzy z mięsem, flaki i schabik po warszawsku. Kulinarnymi symbolami miasta są jednak bez wątpienia słodkości –ciastka W-Z i Zygmuntówka, pączki od Bliklego, czekolada Wedla i lody od Grycana.

 

Niezależnie od zasobności portfela, każdy smakosz znajdzie coś dla siebie: począwszy od ekskluzywnych lokali oferujących polskie dania w innowacyjnym wydaniu (np. nagrodzone gwiazdką Michelin Atelier Amaro czy Senses), po tradycyjne gospody serwujące sycące zupy i niedrogie pierogi (Pierogi na Bednarskiej, Zapiecek). A jeśli chcesz choć na chwilę przenieść się do typowej kuchni i zasmakować specyficznego klimatu minionej epoki, koniecznie odwiedź jeden z barów mlecznych, takich jak Bar Prasowy.  

 

Plac Zbawiciela, Fot. m.st. Warszawa

 

Miasto przyszłości

 

Warszawa jest jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się metropolii Starego Kontynentu, atrakcyjną nie tylko dla turystów i mieszkańców, ale też dla przedsiębiorców. Potwierdzają to niezależne międzynarodowe zestawienia: w rankingu Europejskich Miast i Regionów Przyszłości 2016/2017 stolica Polski zajęła 4. pozycję w kategorii „Przyjazne biznesowi” i 8. w kategorii „Kapitał ludzki i styl życia”. Nowoczesna infrastruktura, znakomite zaplecze biurowe i liczne programy zachęt skierowane do małych i średnich firm sprawiają, że coraz więcej przedsiębiorstw z całego świata właśnie tu zakłada swoje centra i rozwija innowacyjne idee, jak chociażby jeden z pięciu na świecie Google Warsaw Campuses. Dzięki temu Warszawa wyróżnia się na tle innych miast regionu doskonale przygotowaną kadrą oraz wysokim poziomem satysfakcji mieszkańców. Z badań Komisji Europejskiej przeprowadzonych w 2015 roku wynika, że ponad 90 proc. warszawiaków jest zadowolonych z życia w tym mieście.

 

Rondo ONZ, Fot. m.st. Warszawa

 

Informacje praktyczne

 

Jak poruszać się po Warszawie, gdzie znaleźć punkty informacji turystycznej, a gdzie pomoc medyczną czy bezprzewodowy Internet? Wszystkie niezbędne informacje praktyczne znajdziesz na stronie oficjalnym portalu turystycznym miasta. Warto także skorzystać z najlepszych miejskich aplikacji mobilnych.

 

 

Źródło: Stołeczne Biuro Turystyki

 

© 2012 Ministerstwo Spraw Zagranicznych