close

 

Temat przewodni tegorocznej debaty generalnej, wybrany przez Przewodniczącego 72. sesji Miroslava Lajczaka, brzmiał: „Focusing on people: striving for peace and a decent life for all on a sustainable planet” („Koncentrując się na ludziach: dążąc do pokoju i godnego życia dla wszystkich na zrównoważonej planecie”).  
 

Jedną z pierwszych osób, które przemawiały na forum Zgromadzenia, był prezydent Donald Trump, który przypomniał, że to „patriotyzm poprowadził Polaków do walki o wolność" i wezwał do "wielkiego ożywienia narodów, odrodzenia ich ducha, dumy, ludzi i patriotyzmu". – To było miłe zaskoczenie. Było to bardzo ważne przemówienie, dotyczyło całego świata. [Prezydent Trump] pokazał się po raz kolejny jako przywódca wolnego świata, który dba o bezpieczeństwo, o rozwój, o suwerenność – tak na antenie TVP Info w programie „Gość Wiadomości” skomentował słowa amerykańskiego przywódcy minister Witold Waszczykowski. 
 

Szef MSZ odniósł się także do słów Donalda Trumpa na temat działań Korei Północnej. Prezydent USA ostrzegł, że jeśli jego kraj poczuje się zagrożony, nie będzie miał innego wyjścia niż zniszczenie Korei Północnej. – Nie możemy po raz kolejny ulec szantażowi (…). Wydaje się, że dziś przywództwo państwa północnokoreańskiego jest na tyle zdeterminowane, że doprowadzi świat na krawędź wojny. To mocne oświadczenie prezydenta Trumpa może otrzeźwić przywódców Korei Północnej – powiedział minister Waszczykowski. 

 


 

Oprócz uczestnictwa w debacie generalnej minister Waszczykowski przeprowadził we wtorek szereg spotkań dwustronnych, w tym z ministrami spraw zagranicznych Omanu, Filipin i Arabii Saudyjskiej. Spotkania poświęcone były omówieniu najważniejszych problemów o charakterze globalnym, a także współpracy dwustronnej. Rozmowy szefa polskiego MSZ wpisują się w przygotowania polskiej dyplomacji do zasiadania w Radzie Bezpieczeństwa ONZ podczas dwuletniej kadencji, która rozpocznie się 1 stycznia 2018 r. – Dzisiaj koncentrujemy się na spotkaniach z państwami, które są w centrum konfliktu albo leżą w pobliżu konfliktu. Chcemy jak najbardziej rozpoznać poglądy tych państw na sytuacje konfliktowe, które dzieją się na świecie – powiedział szef MSZ. 
 

Na środę, 20 września, zaplanowane są spotkania szefa polskiej dyplomacji z ministrami spraw zagranicznych Algierii i Korei Południowej.

 


 

W poniedziałek na marginesie debaty generalnej 72. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku, minister Witold Waszczykowski wziął udział w nieformalnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich UE z udziałem Specjalnego Przedstawiciela Sekretarza Generalnego ONZ ds. Libii Ghassana Salamé. Dyskusja dotyczyła głównie współpracy UE z ONZ na rzecz rozwiązania kryzysu libijskiego. Wcześniej szef polskiej dyplomacji wziął także udział w spotkaniu koordynacyjnym ministrów spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej.
 

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

© 2012 Ministerstwo Spraw Zagranicznych