close

13 października 2017

Konsultacje Polski i Kazachstanu o Radzie Bezpieczeństwa ONZ

– Wspólne członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w 2018 roku pogłębi współpracę naszych krajów w zakresie rozwiązywania problemów globalnych, przede wszystkim w kontekście utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa – powiedziała wiceminister Joanna Wronecka w rozmowie z wiceministrem spraw zagranicznych Kazachstanu Jerżanem Aszykbajewem.

 

W trakcie rozmów wiceszefowa MSZ podkreśliła polityczne znaczenie, jakie Polska przywiązuje do niestałego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ oraz zaprezentowała priorytety członkostwa RP w latach 2018-2019. Omówiono również możliwości współpracy Polski i Kazachstanu podczas wspólnego zasiadania w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w 2018 r. W trakcie konsultacji wiceminister spraw zagranicznych Kazachstanu podzielił się dotychczasowymi doświadczeniami swojego kraju z udziału w pracach RB ONZ w 2017 r. oraz przedstawił priorytety i inicjatywy Astany na forum Rady. Konsultacje były także okazją do omówienia bieżącej dynamiki prac Rady Bezpieczeństwa w odniesieniu do najważniejszych kwestii geograficznych i horyzontalnych znajdujących się obecnie na agendzie ONZ.


Polska od 1 stycznia 2018 r. będzie przez dwa lata uczestniczyć w pracach RB ONZ w charakterze niestałego członka. Kazachstan sprawuje mandat niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ w latach 2017-2018 w ramach miejsca przypadającego grupie azjatyckiej.


Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

© 2012 Ministerstwo Spraw Zagranicznych