close

26 października 2017

Polsko-kuwejckie konsultacje polityczne na temat wspólnego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ

– Wierzę, że wspólne członkostwo Polski i Kuwejtu w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019 stwarza szansę nie tylko na dalsze pogłębienie stosunków dwustronnych, ale i rozwój współpracy naszych krajów na forum Rady w szukaniu odpowiedzi na współczesne wyzwania dla światowego pokoju i bezpieczeństwa – podkreśliła w środę wiceminister Joanna Wronecka w rozmowie z wiceministrem spraw zagranicznych Kuwejtu Khaledem Suleimanem Al-Jarallahem.

 

Głównym tematem polsko-kuwejckich konsultacji politycznych były sprawy związane z problematyką Rady Bezpieczeństwa ONZ w kontekście rozpoczynającego się 1 stycznia 2018 r. członkostwa Polski i Kuwejtu w Radzie. Wiceszefowa polskiej dyplomacji podkreśliła wagę, jaką Polska przywiązuje do wypełnienia mandatu niestałego członka Rady oraz zaprezentowała priorytety członkostwa RP w latach 2018-2019. Wiceministrowie omówili również zakres współpracy Polski i Kuwejtu podczas wspólnego zasiadania w Radzie oraz dynamikę jej prac w odniesieniu do najważniejszych kwestii znajdujących się obecnie na oenzetowskiej agendzie. W trakcie konsultacji rozmawiano również o sytuacji politycznej i stanie bezpieczeństwa w regionie.

 

Ponadto, wiceministrowie spraw zagranicznych Polski i Kuwejtu podpisali porozumienie ws. regularnych spotkań przedstawicieli obu państw. – Prawie dokładnie rok temu, podczas naszych poprzednich konsultacji w Warszawie, uzgodniliśmy zawarcie porozumienia między Polską a Kuwejtem tworzącego mechanizm regularnych spotkań. Cieszę się, że mogliśmy je dziś podpisać, aby służyło zacieśnianiu naszej współpracy w wymiarze relacji politycznych, a w szczególności wzmacniało wspólny front walki z globalnym terroryzmem, czego świadectwem jest także obecność naszych żołnierzy w Kuwejcie – podkreśliła wiceminister Wronecka.
 

Polska i Kuwejt od 1 stycznia 2018 r. będą uczestniczyć w pracach RB ONZ w charakterze jej niestałych członków. Środowe spotkanie wpisuje się w cykl konsultacji stanowiących element przygotowań Polski do rozpoczynającej się w styczniu dwuletniej kadencji w Radzie.

 
Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

© 2012 Ministerstwo Spraw Zagranicznych