close

W trakcie swojej wizyty w Strasburgu minister Jacek Czaputowicz rozmawiał z sekretarzem generalnym Rady Europy Thorbjørnem Jaglandem oraz prezesem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka Guido Raimondim. Ponadto, w wystąpieniu na forum Komitetu Delegatów Ministrów Rady Europy zaprezentował polską ocenę wyzwań i priorytetów, z jakimi mierzy się obecnie organizacja. – Polska od początku przemian demokratycznych priorytetowo traktuje konsekwentny rozwój systemu ochrony praw człowieka, standardów demokratycznych i rządów prawa – podkreślił minister Czaputowicz. W kontekście aktualnej sytuacji międzynarodowej szef MSZ stwierdził, że wyzwania i zmiany, jakie obecnie mają miejsce w świecie, sprawiają, że Rada Europy musi w jeszcze większym stopniu egzekwować swoje wartości i zasady.  

 

W rozmowie z Guido Raimondim, prezesem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, minister Czaputowicz odnotował znaczącą poprawę statystyk dotyczących naszego kraju – co w istotnej mierze wynika z działań usprawniających tempo funkcjonowania polskiego wymiaru sprawiedliwości. Szef dyplomacji podkreślił także, że Polska jest niezmiennie zdeterminowana, by sprawnie i w pełni wykonywać wyroki i orzeczenia Trybunału.

Rozmowy z sekretarzem generalnym Rady Europy dotyczyły m.in. możliwych sposobów reformy i wzmocnienia organizacji w obliczu aktualnych wyzwań politycznych i finansowych oraz oceny sytuacji politycznej w Europie. Szef MSZ podkreślił ponadto znaczenie, jakie Polska przywiązuje do pełnej implementacji niedawno przyjętej rezolucji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy wzywającej Rosję do niezwłocznego zwrotu wraku samolotu Tu-154M. - Mam nadzieję, że strona rosyjska w dojrzały sposób podejdzie w końcu do tej sprawy i rozpocznie z nami i mediatorem wyznaczonym przez Radę Europy prace nad implementacją tej rezolucji – zaznaczył szef polskiej dyplomacji.

 

Pobyt w Strasburgu był także okazją do świętowania setnej rocznicy odzyskania przez Rzeczpospolitą Polską niepodległości. W siedzibie Rady Europy szef polskiej dyplomacji odsłonił wystawę poświęconą początkom odrodzonej polskiej służby zagranicznej, a wraz z wicepremier Beatą Szydło oraz sekretarzem Thorbjørnem Jaglandem był gościem honorowym uroczystego przyjęcia z okazji Święta Niepodległości.

 

 

na podstawie komunikatu Biura Rzecznika Prasowego

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

© 2012 Ministerstwo Spraw Zagranicznych