close

25 lutego 2019

Republika Zielonego Przylądka - ostrzeżenie dla podróżujących

Republika Zielonego Przylądka w ostatnich latach stała się mniej bezpieczna. Obszar Starego Miasta w Praii jest uznawany za jeden z najbardziej niebezpiecznych miejsc w stolicy ze względu na dużą przestępczość. Często zdarzają się kradzieże kieszonkowe, rzadziej napady z bronią w ręku. Wskazane jest poruszanie się w grupie, zwłaszcza po zmroku. Z powodu dużego ryzyka kradzieży zaleca się pozostawienie w depozycie hotelowym paszportu, ważnych dokumentów, biżuterii i większych sum pieniędzy. Warto rozważyć możliwość skorzystania z usług profesjonalnych przewodników. Należy unikać samotnego przebywania na dzikich plażach.

 

Republika Zielonego Przylądka leży w strefie aktywnej sejsmicznie. Od sierpnia do października występuje zagrożenie huraganami. Informacje i porady jak zachować się w razie wybuchu wulkanu lub huraganu są dostępne na poniższej stronie.

 

W związku z brakiem polskiej placówki, możliwość udzielenia bezpośredniej pomocy konsularnej obywatelom polskim może być ograniczona. Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej.

 

MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz‎.

© 2012 Ministerstwo Spraw Zagranicznych