close

13 listopada 2018

Izrael, Jerozolima, Strefa Gazy i terytoria podległe Palestyńskiej Władzy Narodowej – ostrzeżenie dla podróżujących

Data ostatniej aktualizacji: 13.11.2018

Treść aktualizacji: dodanie informacji o Aszkelonie i in. miastach w pobliżu Strefy Gazy

 

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże do:

 

  • Strefy Gazy i obszarów bezpośrednio z nią graniczących (w tym do Aszkelonu, Jad Mordechaj, Netiwot, Sederot);
  • obszarów przygranicznych z Libanem i Syrią (w tym na Wzgórza Golan, a okresowo także do Galilei).

 

MSZ odradza podróże, które nie są konieczne na terytoria Zachodniego Brzegu Jordanu, w szczególności do miast tzw. Strefy A, obejmującej największe miasta Zachodniego Brzegu, w tym Nablus, Ramallah, Hebron, Betlejem, Jenin, Tulkarem i Qalqilię.

 

W aglomeracjach miejskich Tel Awiwu i Hajfy oraz w Jerozolimie (zwłaszcza na Starym Mieście) zalecamy zachowanie szczególnej ostrożności.

 

Izrael jest państwem zagrożonym terroryzmem. Ostrożność należy zachować w szczególności w miejscach mogących być celem ataku (np. obiekty kultu religijnego, atrakcje turystyczne, bazary).

 

W Jerozolimie (w szczególności na Starym Mieście i jego okolicach) oraz miastach na Zachodnim Brzegu Jordanu dochodzić może do niepokojów społecznych, w tym demonstracji, zamieszek, starć z siłami porządkowymi i aktów przemocy. Okresowo, np. w Wigilię, podczas świąt żydowskich czy islamskich, a także przed szabatem (okres od piątkowego do sobotniego zachodu słońca), dostęp do niektórych dzielnic i obiektów może być ograniczony, a turyści mogą być poddawani dodatkowym kontrolom bezpieczeństwa. Do podobnych sytuacji może sporadycznie dochodzić w większych miastach Izraela.

 

W związku z niestabilną sytuacją w Strefie Gazy, niedostępnością przejścia granicznego w Erez (z Izraelem) oraz okresowym zamknięciem przejścia w Rafah (z Egiptem), obywatele polscy przebywający w Strefie Gazy muszą liczyć się z brakiem możliwości powrotu do kraju do czasu ponownego otwarcia granic.

 

W przypadku zagrożenia atakiem rakietowym uruchamiane są syreny alarmowe (dźwięk ciągły), po usłyszeniu których należy udać się niezwłocznie do schronu (zlokalizowanego w mieszkaniu lub budynku, a także w miejscach publicznych – oznaczone pomarańczowymi znakami „public shelter”) i przebywać w nim 10 minut od momentu wyłączenia syren.

 

Należy bezwzględnie stosować się do wymogów i zaleceń władz dotyczących zachowania środków bezpieczeństwa (np. rewizje toreb przy wejściu do sklepów, restauracji, teatrów, kin, muzeów oraz urzędów administracji publicznej).

 

MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz‎.

© 2012 Ministerstwo Spraw Zagranicznych