close

23 grudnia 2018

Indonezja - ostrzeżenie dla podróżujących

Data ostatniej aktualizacji: 23.12.2018

Treść aktualizacji: wprowadzenie ostrzeżenia dla wybrzeża Cieśniny Sundajskiej

 

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże, które nie są konieczne:

 

  • do prowincji Środkowe Sulawesi i Papua, w których operują uzbrojone grupy i dochodzić może do starć z siłami rządowymi (Palu, stolica Środkowego Sulawesi, została ponadto zniszczona w wyniku tsunami we wrześniu 2018 r.);
  • na zachodnie i wschodnie wybrzeże Cieśniny Sundajskiej w prowincji Lampung (wschodnia część Sumatry) i prowincji Banten (zachodnia część Jawy), które zostało zniszczone w wyniku tsunami w grudniu 2018 r.   

 

Na pozostałym terytorium Indonezji, zalecamy zachowanie szczególnej ostrożności.

 

Zagrożenie terroryzmem w Indonezji, w tym Dżakarcie i na Bali pozostaje znaczące pomimo zdecydowanych kroków podejmowanych przez władze miejscowe. Ostrożność należy zachować w szczególności w miejscach mogących być celami ataków (hotele, restauracje, kluby nocne, targi i centra handlowe). Poziom zagrożenia może wzrastać w okolicach indonezyjskich i międzynarodowych świąt.

 

Indonezja leże w strefie tzw. Pacyficznego Pierścienia Ognia. Regularnie dochodzi tu do trzęsień ziemi i erupcji wulkanów. Możliwe są również tsunami (w wyniku tsunami z 2004 r. na Indonezji zginęło ponad 130 tys. osób). W ostatnim czasie miały miejsce następujące zdarzenia:

 

  • W grudniu 2018 r. duże tsunami uderzyło w wybrzeża Cieśniny Sundajskiej w prowincji Lampung (wschód Sumatry) i prowincji Banten (zachód Jawy). Wg pierwszych doniesień śmierć poniosło ponad 150 osób, setki są zaginione.
  • We wrześniu 2018 r. doszło do trzęsienia ziemi i tsunami w prowincji Środkowe Sulawesi. Zginęło ponad tysiąc osób.
  • W lipcu i sierpniu 2018 r. doszło do trzęsień ziemi okolicach wysp Lombok i Gili. Śmierć poniosły setki osób. W związku ze znacznymi zniszczeniami, konieczna była ewakuacja turystów z tych popularnych wysp.

 

MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz.

© 2012 Ministerstwo Spraw Zagranicznych