close

Dyrektor FBI spotkał się wczoraj z Ambasadorem RP w Waszyngtonie Ryszardem  Schnepfem, by wyjaśnić sprawę swej wypowiedzi w Muzeum Holocaustu. W trakcie spotkania dyr. Comey przekazał odręczny list, w którym wyraża żal z powodu zaistniałej sytuacji  i stwierdza, że Polska nie ponosi odpowiedzialności za zbrodnie nazistów.

 

Poniżej przedstawiamy polską i angielską wersję listu oraz skan oryginału.

 

Marcin Wojciechowski

Rzecznik Prasowy MSZ

 


Szanowny Panie Ambasadorze,

 

Dziękuję za nasze dzisiejsze spotkanie. Cenię naszą przyjaźń z Polską. Jak już mówiłem, żałuję, że powiązałem w mojej wypowiedzi Polskę z Niemcami, gdyż Polska została zaatakowana i była okupowana przez Niemcy. Państwo Polskie nie ponosi odpowiedzialności za okrucieństwa, których dopuszczali się naziści. Żałuję, że użyłem nazw konkretnych krajów, ponieważ moja argumentacja miała charakter uniwersalny i dotyczyła ludzkiej natury.

 

Łączę pozdrowienia,  

/ James B. Comey/

 

 

 

Dear Mr. Ambassador:

 

            Thank you for our meeting today. I value our friendship with Poland. As I told you, I regret linking Germany and Poland in my speech because Poland was invaded and occupied by Germany. The Polish State bears no responsibility for the horrors imposed by the Nazis. I wish I had not used any other country names because my point was a universal one about human nature.

 

Yours,

 / James B. Comey/

© 2012 Ministerstwo Spraw Zagranicznych