close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • WIADOMOŚCI

 • 30 czerwca 2016

  30 czerwca Polska zakończyła roczne przewodnictwo w Radzie Państw Morza Bałtyckiego (RPMB). 1 lipca rozpoczyna się prezydencja Islandii. Pomimo trudnych uwarunkowań geopolitycznych Polska realizowała ambitny program działań w ramach trzech głównych priorytetów sektorowych swojego przewodnictwa: zrównoważonego rozwoju, kreatywności oraz bezpieczeństwa cywilnego.

  Po trzech latach przerwy Polska doprowadziła do wznowienia dialogu politycznego w ramach Rady. 8 czerwca br. w Warszawie odbyła się Sesja Wiceministrów Spraw Zagranicznych RPMB. W Deklaracji Warszawskiej ministrowie potwierdzili kluczową pozycję Rady w ramach współpracy na rzecz regionalnej odpowiedzi wobec globalnych wyzwań oraz dyskusji na temat przyszłości regionu po 2020. Na spotkaniu w Warszawie przyjęto również Deklarację Bałtyk 2030 jako regionalną odpowiedź na Agendę ONZ 2030. Odbyły się także spotkania Ministrów Kultury RPMB i Forum Turystyki w Gdańsku (we wrześniu 2015 r.) oraz pierwsza w historii RPMB Sesja Ministrów Nauki w czerwcu br. w Krakowie. 

   

   

  Ważne miejsce podczas polskiej prezydencji zajmowała kwestia wzmocnienia regionalnej spójności poprzez rozwój dialogu strukturalnego między różnymi formatami współpracy w regionie bałtyckim. Polska zapoczątkowała wspólne spotkania przede wszystkim RPMB i Strategii UE dla Regionu Morza Bałtyckiego (w której również przewodniczyliśmy w tym roku). W ramach obu przewodnictw Polska przeprowadziła kilkadziesiąt spotkań, w tym kilka konferencji międzynarodowych, koncentrując się na współpracy w obszarach kultury, zrównoważonego rozwoju oraz bezpieczeństwa cywilnego.

   

  Naszym sukcesorom życzymy zwycięstw na Mistrzostwach Europy i wspólnego spotkania w finale rozgrywek piłkarskich.

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: