close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • WIADOMOŚCI

 • 16 czerwca 2014

  Jak wyglądał stan wojenny z perspektywy Nowego Jorku, jakie wyzwania czekają dyplomatę w Afryce, czym zajmuje się ambasador przy NATO - tego będzie można się dowiedzieć podczas spotkania z ambasadorem Jerzym Marią Nowakiem, autorem właśnie opublikowanej książki „Dyplomata. Na salonach i w politycznej kuchni”, które odbędzie się 17 czerwca 2014 r. w warszawskim Pałacu Lubomirskich.

  Wspomnienia ambasadora, które w czerwcu ukazały się nakładem Wydawnictwa Bellona, to podsumowanie niemal pięćdziesięciu lat pracy polskiej w służbie zagranicznej. Jerzy Maria Nowak był wieloletnim pracownikiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych, ambasadorem w Wiedniu przy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, Hiszpanii i Księstwie Andory oraz w Brukseli przy NATO. Pracował też w placówkach dyplomatycznych w Dar es Salaam w Tanzanii i Buenos Aires w Argentynie, był także przedstawicielem Polski przy Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku w czasie stanu wojennego w naszym kraju.

   

  W czasie swojej kariery dyplomatycznej spotykał koronowane głowy np. sułtana Zanzibaru, króla Hiszpanii i króla Belgów, znanych polityków i przedsiębiorców, w tym Che Guevarę, Davida Rockefellera, premiera Izraela Benjamina Netanjahu czy prezydenta Francji Jacquesa Chiraca. Współpracował też ze strategami polskiej polityki zagranicznej m.in. Krzysztofem Skubiszewskim, Bronisławem Geremkiem, Władysławem Bartoszewskim i przyjaźnił się blisko z wybitnym reportażystą Ryszardem Kapuścińskim.

   

  Spotkanie z Jerzym Marią Nowakiem, które rozpocznie się o godzinie 17.00 będzie też pretekstem do dyskusji o polskiej polityce zagranicznej. W panelu weźmie udział były minister spraw zagranicznych prof. Adam Daniel Rotfeld, a debatę poprowadzi Paweł Wroński z „Gazety Wyborczej”.

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: