close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • WIADOMOŚCI

 • 19 listopada 2014

  Podróżującą wystawę „Drogi do przełomu. Europa Środkowo-Wschodnia 1939-1989” można do 22 listopada oglądać w Brukseli, przed Parlamentem Europejskim. Ekspozycja to część kampanii społeczno-edukacyjnej „Freedom Express”.

  Wystawa plenerowa, prezentowana w alei imienia „Solidarności 1980”, pokazuje proces wyzwalania Europy Środkowo-Wschodniej spod dyktatury komunistycznej. Prezentuje też różne sposoby ograniczania swobód obywatelskich w dawnym bloku komunistycznym i próby walki o ich odzyskanie. Szczególne miejsce poświęcono temu co łączy i dzieli pamięć społeczeństw Europy Środkowo-Wschodniej o wydarzeniach poprzedzających upadek komunizmu w Europie.

   

  - Naszym celem jest przede wszystkim przypomnienie procesów, które ostatecznie doprowadziły do upadku komunizmu w tej części Europy – tłumaczy profesor Jan Rydel, przewodniczący Komitetu Sterującego Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność, organizacji, która zainicjowała kampanię społeczno-edukacyjną „Freedom Express”.

   

  Ekspozycja prezentuje też różne oblicza wolności w tym wolność słowa i wypowiedzi, wolność religii i wyznania czy wolność gospodarczą.

   

  - Geometryczny układ brył wpisywać się będzie w krajobraz miejskich placów i arterii oraz pozwoli na wydzielenie w przestrzeni miejskiej sfery spotkania z historią. Wszystkie zdjęcia archiwalne oraz teksty historyczne zostały umieszczone na podświetlanych kubikach, co pozwala na zwiedzanie wystawy także po zmroku – podkreśla Mirosław Nizio, autor koncepcji architektonicznej.

   

  W uroczystości otwarcia ekspozycji w Brukseli  18 listopada udział wzięli między innymi przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz i ambasadorowie w Królestwie Belgii z Polski, Niemiec, Czech, Słowacji, Węgier, Litwy, Łotwy, Estonii, Bułgarii i Rumunii.

   

  Wcześniej wystawę „Drogi do przełomu” można było zobaczyć w Berlinie, a jeszcze w tym roku od 28 listopada do 15 grudnia będzie można ją obejrzeć w Warszawie. Z ekspozycją można się też zapoznać w Internecie: http://1989.enrs.eu/exhibition

   

  Wydarzenie jest elementem kampanii „Freedom Express”, zainicjowanej przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność, realizowanej we współpracy z ministerstwami odpowiedzialnymi za kulturę w Polsce, Niemczech, na Węgrzech i na Słowacji.

   

  Oprócz wystawy, kampania objęła podróż studyjną młodych artystów, dziennikarzy i historyków, którzy przemierzyli drogę od Gdańska, przez Warszawę, Budapeszt i Sopron, Timiszoarę, Bratysławę, Pragę, aż po Berlin. Program spotkań, warsztatów i działań artystycznych realizowanych podczas podróży powstał dzięki współpracy kilkunastu instytucji zajmujących się historią XX wieku.

   

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Freedom Express otwarcie
  Martin Schulz
  Wystawa przed PE
  Wystawa
  Wystawa Bruksela przed PE
  Otwarcie wystawy
  Wystawa Bruksela
  Freedom Express przed Bruksela
  Freedom Express przed PE
  Wystawa przed PE Bruksela

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: