close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • WIADOMOŚCI

 • 11 lutego 2014

  Wybitni światowi przedstawiciele nauki, kultury i polityki, osobistości wspierające demokrację i poszanowanie praw człowieka zaproponują kandydatów na Laureata Nagrody Solidarności, która po raz pierwszy przyznana zostanie w tym roku przez Ministra Spraw Zagranicznych Radosława Sikorskiego, a wręczona przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

  W gronie piętnastu osób, które wskażą kandydatów znaleźli się laureaci Pokojowej Nagrody Nobla, byli prezydenci i ministrowie spraw zagranicznych, w tym Aung San Suu Kyi, Catherine Ashton,  Carl Bildt oraz profesorowie Władysław Bartoszewski i Adam Daniel Rotfeld. Wyboru osób dokonało Ministerstwo Spraw Zagranicznych w porozumieniu z Kancelarią Prezydenta, Europejskim Funduszem na rzecz Demokracji (EED), Wspólnotą Demokracji i Fundacją Solidarności Międzynarodowej, kierując się ich dotychczasowym dorobkiem w upowszechnienia demokracji, wolności obywatelskich i praw człowieka na świecie.

   

  Ostatecznego wyboru Laureata Nagrody dokona Kapituła Nagrody, która zostanie powołana w najbliższym czasie przez Ministra Spraw Zagranicznych.

   

  Nagroda Solidarności za działania na rzecz promocji i ochrony demokracji oraz wolności obywatelskich została ustanowiona w styczniu 2014 r. przez Ministra Spraw Zagranicznych. Będzie pierwszą ogólnoświatową nagrodą poświęconą wspieraniu demokracji i wolności na świecie, przyznawaną przez państwo, które dokonało skutecznej transformacji demokratycznej. Jak zaznaczył minister Radosław Sikorski, celem nagrody jest wsparcie tych, którzy dzisiaj walczą o demokrację „Nasz dylemat będzie taki: czy przyznać ją komuś, kto działa w naszym regionie, czyli służy demokratyzacji naszego regionu, czy też pokazać Polskę globalną, która solidaryzuje się z całą ludzkością, i przyznać tę nagrodę komuś z odleglejszych regionów. Będzie to powodem do żywej dyskusji”.

   

  Chcemy pokazać związek między tym, co się działo w Polsce w 1989 r., a tym, co się dzieje na przykład na Ukrainie, w Birmie czy w Wenezueli. W tych krajach protestująca opozycja odwołuje się bezpośrednio do tradycji Okrągłego Stołu – mówi z kolei wiceszefowa polskiej dyplomacji Henryka Mościcka-Dendys, tłumacząc ideę przyświecającą ustanowieniu Nagrody Solidarności.

   

  Uroczystość wręczenia tegorocznej Nagrody odbędzie się  3 czerwca 2014 roku na Zamku Królewskim w Warszawie.

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

   


   

  Aby zobaczyć pełną listę nominatorów, kliknij tutaj

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: