close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • WIADOMOŚCI

 • 22 czerwca 2017

  Z zadowoleniem przyjmujemy zainteresowanie Białorusi rozwijaniem współpracy w regionie - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Bartosz Cichocki podczas spotkania Inicjatywy Środkowoeuropejskiej (IŚE) w Mińsku.

  - Proces integracji europejskiej jest gwarancją bezpieczeństwa, stabilności i rozwoju gospodarczego w Europie Południowo-Wschodniej – mówił wiceminister Cichocki, który przewodniczył polskiej delegacji. Podkreślił przy tym jak ważnym elementem polityki UE wobec wschodnich sąsiadów jest Partnerstwo Wschodnie. – Jestem przekonany, że listopadowy szczyt Partnerstwa nada dodatkowy impuls do współpracy regionalnej – stwierdził.

   

   

  Wiceszef polskiego MSZ podkreślił także potrzebę dalszego zaangażowania w projekty dotyczące budowy infrastruktury transportowej (m.in. korytarz Bałtyk-Adriatyk czy Via Carpatia) łączącej państwa szerzej rozumianej Europy Środkowo-Wschodniej, w szczególności na osi Północ-Południe. – Dobre powiązania infrastrukturalne umożliwią dalszy rozwój współpracy gospodarczej na obszarze IŚE – zaznaczył.

   

  Inicjatywa Środkowoeuropejska istnieje od 1989 r. jako ugrupowanie regionalne, którego głównym celem jest wspieranie procesu integracji europejskiej. Spotkanie zorganizowano w ramach prezydencji Białorusi, a jego gospodarzem był szef białoruskiej dyplomacji Uładzimir Makiej. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele 18 państw członkowskich IŚE: Albanii, Austrii, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Chorwacji, Czarnogóry, Czech, Macedonii, Mołdawii, Polski, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii, Ukrainy, Węgier i Włoch. Szefowie delegacji zostali również przyjęci przez prezydenta Aleksandra Łukaszenkę.

   

   

  W trakcie wizyty w Mińsku wiceminister Cichocki przeprowadził także konsultacje dwustronne ze swoim białoruskim odpowiednikiem Olegiem Krawczenką i rozmawiał z I zastępcą szefa Administracji Prezydenta Maksimem Ryżenkowem. Tematem rozmów były stosunki dwustronne, współpraca na linii Białoruś-UE oraz kwestie bezpieczeństwa w regionie. Spotkał się ponadto z przedstawicielami białoruskich środowisk niezależnych oraz oddał hołd ofiarom represji stalinowskich w Kuropatach na obrzeżach Mińska.

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

   

  Spotkanie z białoruskimi analitykami
  Uczestnicy spotkania Inicjatywy Środkowoeuropejskiej (IŚE) w Mińsku
  Kuropaty
  Kuropaty
  Kuropaty
  Kuropaty
  Spotkanie z Olegiem Krawczenko
  Sesja ministerialna ISE
  Spotkanie z przedstawicielami białoruskich środowisk niezależnych
  Spotkanie z Uładzimirem Makiejem
  Sesja ministerialna ISE

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: