close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • WIADOMOŚCI

 • 29 maja 2016

  Konsultacje polityczne oraz dwustronne relacje gospodarcze były głównymi tematami niedzielnego spotkania szefów dyplomacji Polski i Iranu w Warszawie.

  Podczas spotkania ministrowie podkreślili potrzebę stworzenia korzystnych warunków dla wymiany handlowej pomiędzy Polską i Iranem. – Pamiętamy o solidnym 500-letnim podłożu relacji polsko-irańskich. Iran był i jest obecnie ważnym partnerem ekonomicznym i politycznym Polski. Opierając się na doświadczeniu polskich przedsiębiorstw z poprzednich okresów współpracy z Iranem, szczególne perspektywy dla rozwoju współpracy dwustronnej dostrzegamy w dziedzinie gospodarki  – oświadczył minister Witold Waszczykowski. Szef irańskiej dyplomacji zapewnił, że „Polska i Iran mają szerokie możliwości współpracy w wielu dziedzinach biznesu”. – Towarzyszą mi w delegacji przedstawiciele sektora prywatnego i bankowego, którzy mają nadzieję nawiązać współpracę z partnerami polskimi – dodał minister Zarif.

   

   

  W siedzibie polskiego MSZ ministrowie podpisali Memorandum o porozumieniu między polskim i irańskim resortem spraw zagranicznych w sprawie prowadzenia regularnych konsultacji politycznych na wysokim szczeblu. – Podpisane porozumienie daje nadzieję na to, że nasze narody wykorzystają pozytywne doświadczenia z przeszłości do rozwinięcia współpracy w przyszłości  – powiedział minister Zarif.  Dyskusja ministrów Witolda Waszczykowskiego oraz Mohammada Dżawada Zarifa poświęcona była także kwestiom bezpieczeństwa międzynarodowego oraz sytuacji w regionie, w tym konfliktowi w Syrii.

   

   

   

   

   

   

  Minister Mohammad Dżawad Zarif odwiedza Polskę na zaproszenie ministra Witolda Waszczykowskiego jako pierwszy szef MSZ Iranu od dwunastu lat. Jest to również jedna z jego pierwszych wizyt w kraju członkowskim UE po zniesieniu w styczniu br. międzynarodowych sankcji gospodarczych i finansowych nałożonych na Iran w związku z programem atomowym. W Polsce minister Zarif spotka się m.in. z premier Beatą Szydło oraz wicepremierem Piotrem Glińskim. Delegacja irańska, w skład której wchodzi kilkudziesięciu przedstawicieli biznesu, weźmie również udział w Polsko-Irańskim Forum Gospodarczym współorganizowanym przez Krajową Izbę Gospodarczą oraz Irańską Izbę Handlu, Przemysłu, Górnictwa i Rolnictwa.  

   

   

  Biuro Rzecznika Prasowego
  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: