close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • WIADOMOŚCI

 • 14 grudnia 2011

  Minister Radosław Sikorski w dniu 14 grudnia br. podczas roboczej wizyty w Moskwie podpisał z Ministrem Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergiejem Ławrowem „Umowę między Rządem RP a Rządem FR o zasadach małego ruchu granicznego"

  Umowa umożliwi mieszkańcom części polskich województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego oraz rosyjskiego Obwodu Królewieckiego swobodne przekraczanie wspólnej granicy.

  Minister Radosław Sikorski na konferencji prasowej podkreślił, że „jest to ważny sukceso czym świadczy to, że mamy tu przedstawicieli władzy lokalnej z okręgu królewieckiego i z polskich województw Warmii i Mazur, województwa pomorskiego - to pokazuje, że społeczności regionalne czekały na tę umowę, że ta nowa dla nas sytuacja, w której Rosja jest naszym pomocnym sąsiadem, będzie teraz wykorzystywana dla dobra obu krajów".

  - Od razu po ratyfikacji umowy przez nasz parlament, po tym jak nabierze mocy prawnej, nasi obywatele mieszkający na terytorium Kaliningradu oraz obywatele RP - mieszkańcy dwóch województw - będą mogli przejeżdżać granicę bez wiz, używając odpowiedniego zezwolenia, które będzie wydawane na dwa lata, potem na pięć-  zaznaczył Minister Siergiej Ławrow. Minister Ławrow podziękował również Ministrowi Radosławowi Sikorskiemu „za upór i wkład osobisty", dzięki któremu doszło do podpisania umowy.

  Szefowie dyplomacji Polski i Rosji podczas rozmów poruszyli również kwestie współpracy dwustronnej, relacji UE - Rosja oraz zagadnienia współpracy transgranicznej.

  W trakcie swojego pobytu w Moskwie Minister Sikorski spotka się również z przedstawicielami rosyjskiego społeczeństwa obywatelskiego.

  Marcin Bosacki
  Rzecznik Prasowy

   

  Pliki do pobrania:

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: