close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • WIADOMOŚCI

 • 10 stycznia 2017

  Polskie druki ulotne z lat 1913-1924 to małe, ozdobne karteczki wręczane darczyńcom w podziękowaniu za wpłatę na szczytny cel, np. na fundusz inwalidów wojennych, sierot czy Sybiraków. Cenną i unikatową kolekcję zgromadzoną przez amerykańskiego naukowca resort dyplomacji podarował Bibliotece Narodowej.

  – Kolekcja została podarowana Ministerstwu przez politologa dr. Tomasza Wolanina z Nowego Jorku, który przez wiele lat był wykładowcą uniwersyteckim, a także konsultantem Izby Reprezentantów i Departamentu Edukacji USA – zaznaczyła wiceminister spraw zagranicznych Renata Szczęch w trakcie uroczystości przekazania kolekcji oryginalnych druków ulotnych dyrektorowi Biblioteki Narodowej dr. Tomaszowi Makowskiemu.

   

   

   

   

   

  Podsekretarz stanu w MSZ wspomniała, że dr Wolanin, należący do trzeciego pokolenia emigrantów polskich, wiele razy był w Polsce przy okazji uroczystości państwowych i wykładów akademickich. – Przekazanie na ręce dyrektora Biblioteki Narodowej tego zbioru przekonuje nas, że służba dyplomatyczna i konsularna przyczynia się do wzbogacania polskiego dziedzictwa kulturowego – powiedziała wiceminister Renata Szczęch, zauważając jednocześnie, że kolekcja trafiła do Polski dzięki wytężonej pracy Stałego Przedstawicielstwa RP przy ONZ w Nowym Jorku.

   

  Profesor Wojciech Kowalski z zespołu ds. restytucji dóbr kultury MSZ wyjaśnił, że kolekcja liczy 628 różnych druków. Niektóre z nich występują w kilku egzemplarzach, cały zbiór liczy 824 sztuki.  – Druki ulotne to niezwykle rzadkie drukowane dowody, które wręczano darczyńcom w ramach podzięki za datek na różnego rodzaju organizacje w trakcie pierwszej wojny światowej, np. zajmujące się ochroną sierot wojennych – poinformował ekspert.

   

   

   

   

   

   

  Dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowiecki zapowiedział, że zbiór będzie udostępniony naukowcom i wszystkim zainteresowanym poprzez Cyfrową Bibliotekę Narodową Polona. – Są to nieraz bardzo atrakcyjne graficznie druki, świadczące nie tylko o potrzebie przekazania funduszy na jakiś cel, upamiętnienia jakiegoś wydarzenia czy popularyzacji jakiegoś faktu, są dla nas po prostu dziełem sztuki. Są dla nas również wyrazem patriotycznej potrzeby – podkreślił dyrektor Makowiecki, dziękując MSZ za pomoc w pozyskaniu cennych eksponatów.

   

   

  Biuro Rzecznika Prasowego
  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  IMG_9575
  IMG_9579
  IMG_9586
  IMG_9587
  IMG_9616
  IMG_9653
  IMG_9540
  IMG_9552
  IMG_9531

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: