close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • WIADOMOŚCI

 • 26 stycznia 2017

  Kwestie bezpieczeństwa euroatlantyckiego i polskie zaangażowanie w działalność NATO znalazły się wśród tematów dzisiejszego spotkania podsekretarza stanu w MSZ Marka Ziółkowskiego z zastępcą sekretarza generalnego Sojuszu Rose Gottemoeller.

  Rozmowy dotyczyły m.in. wysuniętej obecności Sojuszu na wschodniej flance, stosunków z Rosją i przygotowań do szczytu NATO w Brukseli. Wiceminister Ziółkowski podkreślił polskie zaangażowanie w działalność Sojuszu w Afganistanie, Iraku i na Bałkanach w siłach KFOR oraz w ramach Globalnej Koalicji do walki z tzw. Państwem Islamskim. Podkreślił, że Polska liczy na powołanie w naszym kraju sojuszniczego regionalnego centrum analiz wywiadowczych.

   

   

   

   

   

   

   

  Wiceszef MSZ wyraził także nadzieję, że na najbliższym szczycie NATO w Brukseli prezydent USA Donald Trump potwierdzi amerykańskie zaangażowanie w Europie oraz podtrzyma opinię, że Sojusz to ważny instrument bezpieczeństwa euroatlantyckiego. Wiceszef MSZ zaznaczył, że obecnie bezpieczeństwo Europy zależy od zaangażowania Stanów Zjednoczonych. – Chcielibyśmy, by szczyt w Brukseli był kolejnym krokiem w długoterminowej adaptacji środków obrony i odstraszania Sojuszu – powiedział wiceminister Ziółkowski.  W tym kontekście rozmawiał z sekretarz Gottemoeller o możliwości zainicjowania prac nad nową koncepcją strategiczną NATO.

   

  Podczas spotkania omówiono także zadania NATO na flance wschodniej. Rozmówcy podkreślili, że wzmocniona wysunięta obecność (z ang. Enhanced Forward Presence, eFP) jest najważniejszym elementem nowych zdolności obrony i odstraszania NATO. Strony zgodziły się, iż ważne jest zachowanie jedności Sojuszu przy wypracowywaniu dodatkowych zasad funkcjonowania wojsk sojuszniczych eFP stacjonujących w Polsce i w państwach bałtyckich,  jako sąsiadujących z Rosją, w kontekście ich widoczności.

   

  Wiceminister Ziółkowski i sekretarz Gottemoeller ocenili, że współpraca NATO z innymi partnerami powinna skupić się na państwach najważniejszych z punktu widzenia bezpieczeństwa Sojuszu, czyli przede wszystkim na państwach Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki oraz Ukrainie i Gruzji.  Podkreślono również konieczność utrzymania ram dialogu z Rosją określonych na szczycie w Warszawie.

   

   

   

  Biuro Rzecznika Prasowego
  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: