close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • WIADOMOŚCI

 • 3 czerwca 2016

  Wiceminister Joanna Wronecka uczestniczyła w konferencji ministerialnej Unii dla Śródziemnomorza, która odbyła się 2 czerwca 2016 r. w Jordanii.

  W swoim wystąpieniu wiceminister wyraziła poparcie dla działań Unii dla Śródziemnomorza na rzecz integracji regionalnej. –  Unia dla Śródziemnomorza może odegrać ważną rolę w umiejętnym łączeniu i dostosowaniu interesów państw zrzeszonych w tej organizacji z potrzebą regionalnej współpracy – podkreśliła wiceminister. – Współpraca regionalna jest w rzeczywistości stymulatorem wzrostu gospodarczego – dodała. Jednocześnie wskazała na znaczenie koordynacji działań miedzy donatorami w udzielaniu pomocy rozwojowej.

   

   

  Głównym tematem spotkania w Ammanie była współpraca regionalna i planowanie, m.in. w kontekście zrewidowanej Europejskiej Polityki Sąsiedztwa. Zebraniu przewodniczyli wspólnie Imad Fakhoury, Minister Planowania i Współpracy Międzynarodowej Haszymidzkiego Królestwa Jordanii oraz Johannes Hahn, komisarz ds. Europejskiej Polityki Sąsiedztwa i negocjacji akcesyjnych. Ministrowie obecni na spotkaniu przyjęli deklarację ws. współpracy regionalnej i planowania.

  Członkami powstałej w 2008 r., z inicjatywy prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy’ego, Unii dla Śródziemnomorza są 43 państwa, w tym 28 państw Unii Europejskiej oraz 15 państw Afryki Północnej, Bliskiego Wschodu i Bałkanów. Organizacja jest jedyną platformą dialogu i współpracy, w której uczestniczą wszystkie państwa regionu Afryki i Bliskiego Wschodu, w tym Izrael i Autonomia Palestyńska.

   

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: