close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • WIADOMOŚCI

 • 3 marca 2017

  Perspektywy rozwoju polsko-gujańskiej współpracy dwustronnej, zwłaszcza w dziedzinie gospodarczej, były tematem rozmowy wiceminister Joanny Wroneckiej z wiceminister budownictwa i urbanizacji Kooperacyjnej Republiki Gujany, Valerie Adams-Patterson. W rozmowach uczestniczyli również przedstawiciele polskiego i gujańskiego biznesu.

   

  Podczas spotkania wiceszefowa polskiej dyplomacji zapewniła delegację Gujany o rosnącym zainteresowaniu Polski i polskich przedsiębiorców rozwojem relacji z państwami Ameryki Południowej i Karaibów. – Mamy szansę na zbudowanie dobrych relacji – stwierdziła wiceminister Wronecka. Przypomniała również, że to pierwsze w Polsce spotkanie między przedstawicielami rządów obu państw od lat 80. Wiceszefowa MSZ podkreśliła również znaczenie relacji politycznych, wyrażając nadzieję na poparcie Gujany dla polskiej kandydatury w nadchodzących wyborach na niestałych członków RB ONZ na lata 2018-2019.


  Polska utrzymuje stosunki dyplomatyczne z Gujaną od 1972 r. Obecnie kontakty gospodarcze między państwami są niewielkie, zaś obroty handlowe nie odzwierciedlają potencjału obu krajów. W 2016 r., według wstępnych danych Ministerstwa Rozwoju, polski eksport do tego Gujany osiągnął wartość 2,57 mln dolarów, zaś import – 1,92 mln. Elementem sprzyjającym rozwojowi wzajemnych kontaktów jest otwarcia w 2016 r. w Georgetown polskiego konsulatu kierowanego przez konsula honorowego.


  Biuro Rzecznika Prasowego
  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

   

  Fot. M. Jasiulewicz/ MSZ
  Fot. M. Jasiulewicz/ MSZ
  Fot. M. Jasiulewicz/ MSZ
  Fot. M. Jasiulewicz/ MSZ

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: