close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • WIADOMOŚCI

 • 23 listopada 2016

  Wiceszef MSZ wziął udział w konferencji „Codzienny heroizm – o Polakach ratujących Żydów w czasie II Wojny Światowej“. Wygłosił wykład pt. „Prawda o Polakach ratujących Żydów priorytetem polskiej polityki zagranicznej”.

  Wiceminister podkreślił, jak istotnym elementem budowania bezpieczeństwa Polski w dobie społeczeństwa informacyjnego jest przedstawianie prawdy o udziale naszego kraju w drugiej wojnie światowej. – Jeśli w środowiskach opiniotwórczych będziemy odbierani jako kraj, który zawsze zachowywał się szlachetnie, który stał po stronie słabszych i realizował ideę miłosierdzia, wtedy będziemy traktowani z sympatią, a w razie zagrożenia łatwiej będzie nam uzyskać pomoc państw zachodnich na podstawie artykułu 5. Traktatu Atlantyckiego – zaznaczył wiceminister Dziedziczak. 

   

   

   

   

   

  Sekretarz stanu w MSZ powiedział, że „budujemy dyplomację historyczną, aby stworzyć pożądany wizerunek Polski na zewnątrz kraju, ale także, aby wzmocnić pewność siebie Polaków”. W tym kontekście wiceminister zaznaczył, że jednym z najważniejszych przedsięwzięć w polskiej dyplomacji historycznej w bieżącym roku było powołanie Rady Dyplomacji Historycznej.  – Sztandarowym projektem polskiej dyplomacji historycznej w 2016 roku była także promocja polskiej historii podczas Światowych Dni Młodzieży i podczas otwarcia Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej – ocenił wiceszef MSZ.

   

  W konferencji wzięli udział m.in. prof. Jan Żaryn z Komitetu dla upamiętnienia Polaków Ratujących Żydów i dr Mateusz Szpytma, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej.

   

  Konferencję organizował Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Warszawie, który powstał w wyniku konkursu ogłoszonego przez MSZ na realizację zadania publicznego: „Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej 2016-2018”. Organizacją prowadzącą RODM w Warszawie jest Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”.

   

   

  Biuro Rzecznika Prasowego
  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  fot. K.Siemion-Bielska/MSZ
  fot. K.Siemion-Bielska/MSZ
  fot. K.Siemion-Bielska/MSZ
  fot. K.Siemion-Bielska/MSZ
  fot. K.Siemion-Bielska/MSZ
  fot. K.Siemion-Bielska/MSZ

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: