close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • WIADOMOŚCI

 • 30 czerwca 2015

  W trakcie szwedzkiego tygodnia politycznego wiceminister Nowak-Far zaprezentował priorytety polskiego przewodnictwa w Radzie Państw Morza Bałtyckiego (RPMB) oraz stanowisko poświęcone sytuacji bezpieczeństwa w regionie.

  Podsekretarz stanu w MSZ Artur Nowak-Far 29 i 30 czerwca wziął udział w imprezach składających się na program tegorocznego tygodnia Almedalen w Visby na Gotlandii. W jego trakcie przedstawił polski punkt widzenia na najważniejsze wyzwania oraz szanse dla regionu Morza Bałtyckiego. - Kreatywność mieszkańców i administracji publicznej to kluczowy czynnik warunkujący rozwój regionu Bałtyku - podkreślił wiceminister. Tworzenie warunków sprzyjających kreatywności jest jednym z priorytetów polskiej prezydencji w RPMB, obok zrównoważonego rozwoju oraz bezpieczeństwa.
   
  Bałtyk mierzy się dzisiaj z różnymi problemami, wśród których najważniejszymi są m.in. zanieczyszczenie, a także wciąż zalegająca na jego dnie broń chemiczna z okresu II wojny światowej. Zagadnieniom tym było poświęcone współorganizowane przez Ambasadę RP w Sztokholmie oraz Przedstawicielstwo KE w Szwecji seminarium „Czysty i bezpieczny Bałtyk”, w którym udział wzięli, obok wiceministra Nowaka-Fara, były Główny Inspektor Ochrony Środowiska Andrzej Jagusiewicz, dyrektor generalny sekretariatu RPMB Jan Lundin oraz dyrektor generalny Szwedzkiego Instytutu Meteorologicznego i Hydrologicznego Rolf Brennerfelt.
   
  Pogarszająca się sytuacja bezpieczeństwa w regionie była z kolei tematem seminarium „Wyzwania bezpieczeństwa w regionie Bałtyku”, w którym wraz z  wiceszefem polskiej dyplomacji uczestniczyli wiceminister obrony Szwecji Jan Salestrand, ambasador RP Wiesław Tarka oraz eksperci Katarina Tracz (Stockholm Free World Forum) i Martin Hult (International Centre for Defence and Security). Ambasada RP w Sztokholmie objęła w tym roku funkcję Punktu Kontaktowego NATO w Szwecji, co oznaczało, że  w czasie seminarium prezentowała nie tylko polską ocenę ostatnich wydarzeń, ale również stanowisko Sojuszu.

   

   

  W czasie pobytu na Gotlandii wiceminister Artur Nowak-Far spotkał się z sekretarzem stanu w Ministerstwie Obrony Szwecji Janem Salestrandem oraz sekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Anniką Söder. Wziął też udział w spotkaniu w Centrum Pisarzy i Tłumaczy Bałtyckich, podczas którego prezentowana była polska proza i poezja.
   
  Odbywający się co roku tydzień Almedalen w Visby jest jednym z najważniejszych wydarzeń politycznych w Szwecji, skupiającym polityków, dziennikarzy, naukowców i aktywistów z całego kraju. 


   
                                   Biuro Rzecznika Prasowego
                           Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: