close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • WIADOMOŚCI

 • 7 października 2014

  Wystawą w Muzeum Sztuki i Apelem Pamięci na cmentarzu w Krajowej upamiętniono losy dziesiątek tysięcy Polaków, którzy we wrześniu 1939 roku przybyli do Rumunii. Uroczystości odbyły się 7 października 2014 roku z inicjatywy Ambasady RP w Bukareszcie.

  W pałacu w Krajowej, w którym dziś mieści się Muzeum Sztuki, otwarto wystawę fotografii „Życie codziennie Polaków na uchodźctwie wojennym w Rumunii 1939-1947”. W 1939 roku pałac był tymczasowym schronieniem wodza naczelnego marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego, a następnie prezydenta Ignacego Mościckiego.

   

  - Dziś oddajemy hołd Polakom, którzy ucierpieli w wyniku II wojny światowej i wspominamy odwagę rządu Rumunii, który podjął decyzję o przyjęciu uchodźców. Pamięć o wydarzeniach historycznych jest ważna nie tylko dla lepszego dla zrozumienia przeszłości, stanowi także fundament naszych obecnych stosunków i partnerstwa strategicznego – podkreślił minister spraw zagranicznych Rumunii Titus Corlăţean obecny na obchodach z okazji 75. rocznicy udzielenie pomocy Polakom.

   

  Na cmentarzu w miejscowości Krajowa, z udziałem wojskowej asysty honorowej odczytano Apel Pamięci. Wieńce pod pomnikiem polskich uchodźców z lat II wojny światowej złożyli między innymi marszałek Senatu RP, minister spraw zagranicznych Rumunii, a także rumuńskie władze wojewódzkie i lokalne. Cmentarz w Krajowej to największa polska nekropolia w Rumunii.

   

  - Mimo trudnej sytuacji międzynarodowej, nacisków ze strony Niemiec i Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, strona rumuńska okazała Polakom wiele zrozumienia i życzliwości, odwołując się do przyjaznych stosunków z Rzecząpospolitą w okresie międzywojennym. Pamiętamy o roli Rumunii i przyjaznej postawie względem narodu polskiego – mówił podczas uroczystości marszałek Senatu Bogdan Borusewicz.

   

  We wrześniu 1939 roku, w Rumunii schronienie znalazło 30 tysięcy polskich żołnierzy i 28 tysięcy cywili, zmuszonych do opuszczenia zagrożonej ojczyzny.

   

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

   

  Fot. Grzegorz Cyganowski/Ambasada RP w Bukareszcie

  Krajowa1
  Krajowa2
  Krajowa11
  Krajowa12
  Krajowa7
  Krajowa10
  Krajowa8
  Krajowa9
  Krajowa13
  Krajowa14
  Krajowa15
  Wystawa w Krajowej- autor zdjęcia K

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: