close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • WIADOMOŚCI

 • 29 listopada 2012

  - Warszawa pozostaje niewzruszonym orędownikiem współpracy europejskiej, jako najskuteczniejszego instrumentu zapewniającego pokój, rozwój i dobrobyt – mówił w czwartek na uniwersytecie w Utrechcie były premier Królestwa Niderlandów Willem (Wim) Kok. Jego prelekcję w ramach cyklu Wykładów im. prof. Bronisława Geremka słowem wstępnym poprzedził Jerzy Pomianowski, Podsekretarz Stanu w MSZ.

  Wiceminister Pomianowski w swoim wprowadzeniu skoncentrował się na dylematach, przed którymi stoi Unia Europejska, także w kwestii swojej roli na świecie. - Albo UE zdecyduje się na dalszą integrację, albo ryzykuje stopniowy spadek swojego znaczenia na arenie globalnej - podkreślił Wiceminister.

   

   

  Mówca wieczoru Wim Kok, premier Królestwa Niderlandów w latach 1994-2002, w swoim wystąpieniu pt. „Europa na rozdrożu” podkreślił znaczenie pokojowej rewolucji Solidarności w Polsce dla wyzwolenia całego kontynentu spod jarzma dominacji Związku Radzieckiego. Stwierdził, że teraz  - będąc już dojrzałym członkiem Unii Europejskiej - Polska jest w awangardzie. Mimo że w wielu państwach kontynentu jest to w czasach kryzysu niepopularne, Warszawa pozostaje niewzruszonym orędownikiem współpracy europejskiej.

   

   

  Prelekcja zorganizowana 29 listopada na Uniwersytecie w Utrechcie odbyła się w ramach polsko-holenderskiego cyklu Wykładów im. Prof. Bronisława Geremka. Są one efektem inicjatywy podjętej przez szefów dyplomacji Polski i Niderlandów w 2009r., której celem było uhonorowanie dorobku politycznego i naukowego byłego Ministra Spraw Zagranicznych RP. Profesor Bronisław Geremek jako szef dyplomacji był współinicjatorem (wraz ze swoim holenderskim odpowiednikiem Joziasem van Aartsenem) powstania tzw. Konferencji Utrechckiej, czyli corocznych polsko-holenderskich konsultacji międzyrządowych. W 1986 r. otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu w Utrechcie. 

   

   

  Wykłady organizują Uniwersytet w Utrechcie i Uniwersytet Warszawski we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP oraz MSZ Niderlandów.  Ich poprzednia edycja odbyła  się w 2011 r. na Uniwersytecie Warszawskim.

   

   

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

   

   

   

   

   

  Wim Kok w czasie wykładu na Uniwersytecie w Utrechcie, fot. J. Wołosz

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: