close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • WIADOMOŚCI

 • 19 lipca 2018

  Wiceminister Andrzej Papierz wręczył odznaki Bene Merito prof. Zdzisławowi Rynowi oraz prof. Markowi Kornatowi. Uroczystość odbyła się 19 lipca w siedzibie MSZ.

   

  – Cieszę się, że zostały uhonorowane tak wybitne osoby, zasłużone dla polskiej dyplomacji i dla stosunków międzynarodowych – powiedział wiceminister Papierz składając podziękowania odznaczonym za ich zaangażowanie i pracę na rzecz promocji Polski i jej historii za granicą.

   

  Prof. Zdzisław Jan Ryn, lekarz psychiatra, członek wielu międzynarodowych stowarzyszeń medycznych, reprezentował Rzeczpospolitą jako ambasador w Chile, Boliwii i Argentynie.
  W czasie misji dyplomatycznych znacząco ożywił wymianę naukową i kulturalną z tymi państwami.  Prof. Ryn przez 40 lat pracował jako psychiatra z byłymi więźniami niemieckich obozów koncentracyjnych.

   

  Prof. Marek Kornat jest historykiem i sowietologiem, pracownikiem naukowym Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk. W ramach pracy naukowej zajmuje się m.in. historią dyplomacji i stosunków międzynarodowych w XIX i XX w., polską polityką zagraniczną w latach 1918-1945, dziejami polskiej i zachodniej myśli sowietologicznej.

   

  Honorowe odznaczenie „Bene Merito” ustanowione w 2009 r. przyznawane jest przez ministra spraw zagranicznych w uznaniu zasług na rzecz działalności wzmacniającej pozycję Polski na arenie międzynarodowej.

   

                                                                                            Biuro Rzecznika Prasowego

                                                                                     Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: