close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • WIADOMOŚCI

 • 5 lutego 2016

  W dniach 8-9 lutego br. przebywać będą w Warszawie przedstawiciele Komisji Weneckiej, z jej przewodniczącym Gianni Buquicchio. Planowane są spotkania delegacji z Prezydentem RP, Marszałkami i przedstawicielami Sejmu i Senatu RP, Pierwszym Prezesem i sędziami Sądu Najwyższego, Przewodniczącym i członkami Krajowej Rady Sądownictwa, Ministrem Sprawiedliwości, Rzecznikiem Praw Obywatelskich, Prezesem i sędziami Trybunału Konstytucyjnego oraz Ministrami Kancelarii Prezydenta RP.

  Celem wizyty Komisji Weneckiej w Polsce jest zapoznanie się z argumentacją różnych organów władzy publicznej w związku ze zmianami do ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Zadaniem Komisji jest wydanie opinii prawnej o przyjętej przez Parlament ustawie oraz ich zgodności ze standardami konstytucyjnymi i międzynarodowymi. O wydanie opinii prawnej przez Komisję zwrócił się Rząd RP. Komisja rozpoczęła „profesjonalny dialog” z Polską, w ramach którego ważną rolę odgrywa wizyta studyjna. Zasada profesjonalnego dialogu powoduje, że to kwestie prawne, a nie polityczne, stanowią sedno zainteresowania Komisji Weneckiej.

   

   

  Europejska Komisja na rzecz Demokracji przez Prawo, szerzej znana jako Komisja Wenecka, jest organem konsultacyjno-doradczym w ramach Rady Europy. Mandat Komisji obejmuje materie konstytucyjne, ustrojowe, instytucji demokratycznych. Opinie mają charakter wstępnego raportu i uznaje się za wytyczne dla adresata, który winien rozważyć propozycje Komisji i udzielić odpowiedzi.
   

   


                                                                                     Biuro Rzecznika Prasowego
                                                                               Ministerstwo Spraw Zagranicznych
   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: