close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • WIADOMOŚCI

 • 17 lipca 2015

  Liberalizacja handlu i inwestycje w obszarze transatlantyckim były głównymi tematami debaty eksperckiej demosEuropa, w której uczestniczyła wiceminister Katarzyna Kacperczyk 17 lipca w Warszawie.

  Spotkanie ekspertów, zorganizowane przez demosEuropa-Centrum Strategii Europejskiej, dotyczyło negocjowanego obecnie przez UE i USA Transatlantyckiego Partnerstwa w Dziedzinie Handlu i Inwestycji (Transatlantic Trade and Investment Partnership, TTIP).

   

  - Ograniczenie i uproszczenie regulacji, otwarcie rynku zamówień publicznych i zsynchronizowanie rozwiązań w handlu w obszarze transatlantyckim doprowadzi do utworzenia nowych miejsc pracy i będzie miało pozytywny wpływ na nas wszystkich – powiedziała wiceszefowa polskiej dyplomacji. – Porozumienie zbliży sygnatariuszy do siebie również w wymiarze politycznym - dodała.

   

  Wiceminister Kacperczyk podkreśliła, że dla Polski w relacjach transatlantyckich szczególnie ważna jest polityka energetyczna. – Obecnie trwające negocjacje dotyczą istotnych kwestii dla polskich przedsiębiorstw i przemysłu – dodała. 

   

  Wiceminister wyjaśniła, że TTIP nie powinien być traktowany jako przeciwwaga dla negocjowanego przez USA Partnerstwa Transpacyficznego, a samo porozumienie może mieć jedynie ograniczony wpływ na procesy globalizacyjne i rosnące znaczenie Chin w gospodarce światowej.

   

  W wąskim spotkaniu ekspertów uczestniczyli przedstawiciele administracji, środowisk biznesowych a także m.in. Stephen Mull, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce.

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: