close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • WIADOMOŚCI

 • 6 listopada 2014

  Wyzwania stojące przed polityką zagraniczną UE oraz sytuacja na Ukrainie były głównymi tematami spotkania ministra Grzegorza Schetyny z szefową unijnej dyplomacji Federicą Mogherini. Rozmowa miała miejsce 6 listopada w Warszawie. Polska jest pierwszym krajem, jaki Wysoka Przedstawiciel Unii ds. Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa odwiedza po objęciu stanowiska.

  Minister Grzegorz Schetyna podkreślił, że wybór Polski jako pierwszego państwa członkowskiego UE, w którym złożyła wizytę Federica Mogherini potwierdza istotną rolę naszego kraju w kształtowaniu unijnej polityki zagranicznej. – Wybór ten odbieram jako docenienie poparcia Polski dla silnej i jednolitej Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa oraz wkładu, jaki wnosimy do dyskusji o polityce zagranicznej UE – podkreślił szef polskiej dyplomacji. Minister zapewnił Wysoką Przedstawiciel o naszej gotowości do współpracy we wzmacnianiu pozycji UE na arenie międzynarodowej.

   

  W trakcie spotkania dyskusja poświęcona była również reformie Europejskiej Polityki Sąsiedztwa i Partnerstwu Wschodniemu. – Musimy stawić czoła bezprecedensowemu kryzysowi bezpieczeństwa w Europie, zarówno we wschodnim, jak i w południowym wymiarze naszego sąsiedztwa – podkreślił minister Schetyna. – Niezbędne jest zwiększenie skuteczności polityki UE i jej zdolności do szybkiego reagowania – zwrócił uwagę. Szef MSZ zadeklarował, że Polska jest gotowa do udziału w rozmowach pokojowych o Ukrainie. – Jesteśmy do tego gotowi, tak jak miało to miejsce w lutym tego roku z udziałem ministrów Trójkąta Weimarskiego w Kijowie - powiedział szef polskiego MSZ.

   

  Rozmawiano też o potrzebie wypracowania nowej strategii UE wobec Rosji. Szefowie polskiej i unijnej dyplomacji poruszyli również kwestię dalszego rozwoju i funkcjonowania Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych. – Jestem przekonana, że rola Polski będzie bardzo ważna i przyczyni się do wspólnej polityki europejskiej – powiedziała Federica Mogherini. – Wiemy, że poczucie europejskości jest tutaj głęboko zakorzenione, nie tylko w polityce, ale także w społeczeństwie polskim. To jest najbardziej potężna wartość dodana waszego kraju – dodała szefowa dyplomacji UE.

   

  Podczas jednodniowej wizyty w Warszawie Wysoka Przedstawiciel spotka się z prezydentem Bronisławem Komorowskim oraz wicepremierem i ministrem obrony narodowej Tomaszem Siemoniakiem.

   

  Marcin Wojciechowski

  Rzecznik Prasowy MSZ

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: