close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • WIADOMOŚCI

 • 2 września 2015

  W czasie wizyty w Rumunii 2 września minister Grzegorz Schetyna rozmawiał o współpracy regionalnej z prezydentem Klausem Iohannisem i ministrem spraw zagranicznych Bogdanem Aurescu oraz wygłosił wykład dla rumuńskich ambasadorów o Europejskiej Polityce Sąsiedztwa.

  - Rumunia jest naszym sprawdzonym, historycznym przyjacielem i strategicznym partnerem – mówił w Bukareszcie Grzegorz Schetyna, podkreślając bardzo zbliżone podejście obu państw m.in. do polityki bezpieczeństwa. - Podobnie oceniamy rolę Sojuszu Północnoatlantyckiego. Zabiegamy o wdrożenie decyzji podjętych w Newport. Chcemy dobrze przygotować szczyt NATO  w Warszawie – dodał minister.

   

  Minister spotkał się z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem. W czasie rozmów poruszono kwestie polityki bezpieczeństwa oraz planowanego na listopad spotkania prezydentów Polski, Rumunii oraz głów państw wschodniej flanki NATO (tzw. miniszczytu Sojuszu). Odnosząc się do oczekiwań w stosunku do listopadowego szczytu minister Grzegorz Schetyna stwierdził że „powinien posłużyć do mobilizacji naszych partnerów, abyśmy prezentowali spójne, wspólne i zdecydowane stanowisko nt. sytuacji bezpieczeństwa w regionie”.

   

  W czasie spotkania z ministrem Bogadanem Aurescu rozmawiano także o polityce wschodniej, w tym w szczególności o sytuacji na Ukrainie. - Wierzymy, że skuteczne wdrożenie Umowy Stowarzyszeniowej wraz z kompleksową strefą  wolnego handlu, pomoże oddalić ryzyko dalszej destabilizacji kraju. Sytuacja na Ukrainie jest nie tylko zagrożeniem dla stabilności regionu. Wojna w Donbasie prowadzi do naruszenia ładu i bezpieczeństwa w Europie. Z takiej oceny wydarzeń bierze się podobne spojrzenie Warszawy i Bukaresztu na rolę NATO w regionie i postulaty wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu – powiedział minister Grzegorz Schetyna.

   

  Podczas Narady Ambasadorów w przemówieniu dotyczącym Europejskiej Polityki Sąsiedztwa, szef polskiej dyplomacji podkreślał, że podejście do państw sąsiadujący z UE musi być zróżnicowane i dopasowane do wzajemnych potrzeb i możliwości. Mówił także o znaczeniu rozwijania Partnerstwa Wschodniego dla przyszłości relacji z państwami na wschodzie Europy. - Jeżeli Unia Europejska chce być silnym graczem i gwarantem bezpieczeństwa dla swojego sąsiedztwa, musi przeformułować swoje priorytety i wykorzystywane instrumenty – mówił minister. - Musimy przekuć nasze ambicje na nową strategiczną wizję działań zewnętrznych UE – dodał.

   

  Szefowie dyplomacji Polski i Rumunii podkreślali podczas wizyty, że oba kraje są zainteresowane pogłębianiem współpracy i partnerstwa strategicznego we wszystkich dziedzinach.

   

  Marcin Wojciechowski

  Rzecznik prasowy MSZ

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: