close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • WIADOMOŚCI

 • 16 listopada 2015

  Z okazji Dnia Służby Zagranicznej w ostatni weekend w ramach dnia otwartego ponad 400 osób odwiedziło Ministerstwo Spraw Zagranicznych. W poniedziałek dyplomatom wręczone zostały odznaczenia i okolicznościowe nagrody.

  W tym roku obchody Dnia Służby Zagranicznej, upamiętniającego rocznicę nadania pierwszej oficjalnej depeszy dyplomatycznej odrodzonej Polski, którą 16 listopada 1918 roku wysłał w świat Józef Piłsudski, poświęcone były 70-leciu istnienia Organizacji Narodów Zjednoczonych i udziałowi Polski w pracach Organizacji. Polska znalazła się wśród 51 państw-założycieli Organizacji Narodów Zjednoczonych. Nasz kraj podpisał Kartę Narodów Zjednoczonych 15 października 1945 roku i ratyfikował dokument następnego dnia. Przez siedemdziesiąt lat Polska pozostaje wierna zasadom ONZ i aktywnie realizuje jej cele.

   

  Już tradycyjnie jednym z elementów obchodów Dnia Służby Zagranicznej był Dzień Otwarty MSZ. 14 listopada udostępniliśmy nasze budynki i pomieszczenia zwiedzającym. Naszym gościom zaprezentowaliśmy gabinet ministra, salę recepcyjną imienia Jerzego Giedroycia, która jest miejscem najważniejszych wydarzeń i uroczystości w MSZ – podpisuje się w niej umowy międzynarodowe, prowadzi negocjacje, podejmuje gości. Zwiedzający mieli także okazję  obejrzeć centrum prasowe MSZ.

   

   

   

   

   

  Pragnąc przybliżyć dzieciom, młodzieży i dorosłym rolę ONZ oraz wkład Polski w jej rozwój, zaoferowaliśmy też naszym gościom możliwość udziału w wideokonferencji z przedstawicielami  RP w Nowym Jorku  i Paryżu oraz spotkania z byłymi ambasadorami akredytowanymi przy ONZ. Na trasie zwiedzania znalazła się także wystawa „Polska w ONZ”. W Pałacu Młodziejowskiego będącego siedzibą Polskiego Instytutu Dyplomacji odbyła się z kolei symulacja obrad Rady Bezpieczeństwa na temat możliwości rozwiązania konfliktu w Syrii z udziałem młodzieży z warszawskich liceów.

   

  Do odwiedzenia siedziby Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ostatnią sobotę zaprosiliśmy też, jak co roku, dzieci. Specjalnie dla nich przygotowaliśmy warsztaty edukacyjne, które poprowadzili pracownicy UNICEF Polska. Atrakcją cieszącą się szczególnym zainteresowaniem zarówno wśród naszych młodszych jak i starszych gości była także możliwość zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia na trybunie Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

   

  Dzień Służby Zagranicznej był okazją do ogłoszenia w poniedziałek zwycięzców 5. edycji nagrody Ministra Spraw Zagranicznych im. Jerzego Warchałowskiego. Nagroda przyznawana jest studentom uczelni wyższych, którzy przedstawią najciekawsze koncepcje według zadawanych każdorazowo przez MSZ tematów z zakresu wyglądu fasad, aranżacji wnętrz i ogrodów polskich placówek dyplomatycznych oraz budynków MSZ i przyczyniają się do budowania pozytywnego wizerunku polskiej dyplomacji. – Nagrodzone prace będą eksponowane w przestrzeni polskich placówek dyplomatycznych – zapowiedziała wiceminister spraw zagranicznych Katarzyna Kacperczyk gratulując tegorocznym laureatom konkursu - studentom Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie wyróżnionym za cykl grafik, które odzwierciedlają pozytywne skojarzenia związane z Marką Polska – kreatywność, witalność, dynamizm, nowoczesność, optymizm.

   

  W poniedziałek 16 listopada w MSZ wręczono także odznaki honorowe „Bene Merito” - odznaczenie przyznawane za działalność wzmacniającą pozycję Polski na arenie międzynarodowej. Otrzymali je Jan Chadam, Agnieszka Cieślińska-Kawecka, Jan Emeryk Rościszewski, Tomasz Sajewicz, Małgorzata Tuszyńska oraz Tomas Venclova.

   

  Nagrodę im. Andrzeja Kremera „Konsul Roku” z rąk wiceminister spraw zagranicznych Katarzyny Kacperczyk odebrała Katarzyna Smoter, Kierownik Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Dublinie. Nagrodę za osiągnięcia w dyplomacji publicznej i komunikacji medialnej odebrał Witold Sobków, Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny RP w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, a nagrodę im. Mariusza Kazany – Konsul Generalny RP w Mediolanie Jerzy Adamczyk.

   

  Nagrodą za szczególne osiągnięcia w obszarze wspierania i ochrony interesów gospodarczych polskich przedsiębiorstw na rynkach zagranicznych „Amicus Oeconomiae” został wyróżniony Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny RP w Federacyjnej Republice Brazylii Andrzej Braiter. Krzysztofa Kanię uhonorowano nagrodą za najlepszą publikację z zakresu historii polskiej dyplomacji. Ponadto dziewięcioro pracowników MSZ odebrało dzisiaj akty nadania pierwszego stopnia dyplomatycznego.

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: