close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • WIADOMOŚCI

 • 29 kwietnia 2013

  Delegacje z ponad 70 państw, w tym polska z podsekretarzem stanu w MSZ Jerzym Pomianowskim na czele, wzięły udział w VII Konferencji Ministerialnej Wspólnoty Demokracji, która odbyła się w dniach 27-29 kwietnia 2013 r. w Ułan Bator. Nagroda im. prof. Bronisława Geremka za wybitne osiągnięcia w promowaniu demokracji po raz pierwszy trafiła do Azji i po raz pierwszy w ręce kobiety – otrzymała ją birmańska opozycjonistka Aung San Suu Kyi.

  Konferencja odbyła się na zakończenie dwuletniego przewodnictwa Mongolii we Wspólnocie Demokracji (Community of Democracies). Wiceminister Pomianowski wziął udział w dyskusjach poświęconych m.in. sytuacji wewnętrznej na Białorusi, wspieraniu reform demokratycznych w Mołdawii i Tunezji oraz problemowi korupcji i innym zagrożeniom dla demokracji.

   

  Jednym z gości specjalnych konferencji była birmańska opozycjonistka Aung San Suu Kyi, która została uhonorowana Nagrodą im. prof. Bronisława Geremka za wybitne osiągnięcia w dziedzinie promocji demokracji.

  - Nagroda Geremka po raz pierwszy trafia do Azji i po raz pierwszy otrzymuje ją kobieta. To właśnie kobiety są coraz częściej siłą zmian - podkreślił w trakcie wręczenia nagrody wiceminister Pomianowski. - Aung San Suu Kyi powiedziała dziś, że musimy mieć odwagę, żeby realizować swoje marzenia. Wielkim marzeniem śp. prof. Bronisława Geremka, mojego mentora i ministra, było połączenie demokratycznych narodów, by wspólnie promowały to, co cenimy najbardziej - wolność - dodał wiceminister.

   

  Wizyta w Ułan Bator była też okazją do spotkań z szefem dyplomacji Tajlandii oraz Timoru Wschodniego. Wiceminister Pomianowski i tajlandzki minister spraw zagranicznych Dr. Surapong Tovichakchaikul poruszyli m.in temat wizyty premier Tajlandii w lipcu br. w Polsce, natomiast rozmowa z szefem MSZ Timoru Jose Luisem Guterresem dotyczyła przede wszystkim rozwoju turystyki i polskiej kandydatury do Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-19. Głównym punktem rozmowy z wiceministrem Ukrainy Wiktorem Majko były przygotowania do szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie w listopadzie oraz kwestie współpracy dwustronnej m.in. w dziedzinie energetyki.

   

  Wspólnota Demokracji jest międzyrządową koalicją państw, której głównym celem jest promowanie zasad demokracji i wzmacnianie demokratycznych instytucji na świecie. Została utworzona podczas międzynarodowej Konferencji Ministerialnej „Ku Wspólnocie Demokracji”, zwołanej w czerwcu 2000 r. w Warszawie z inicjatywy ministra spraw zagranicznych Bronisława Geremka oraz sekretarz stanu USA Madeleine Albright. Polska jest gospodarzem Stałego Sekretariatu Wspólnoty Demokracji w Warszawie i jednym z liderów projektów realizowanych przez Wspólnotę.

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: