close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • WIADOMOŚCI

 • 2 czerwca 2015

  O relacjach dwustronnych, współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej i polityce wobec państw wschodniego sąsiedztwa UE rozmawiali we wtorek w MSZ podsekretarze stanu Henryka Mościcka-Dendys oraz Konrad Pawlik z wiceministrem spraw zagranicznych Słowacji Igorem Slobodnikiem.

  Wiceszefowa polskiej dyplomacji podkreśliła bardzo bliskie, otwarte i konstruktywne stosunki dwustronne z naszym południowym sąsiadem. - Jesteśmy dla siebie ważnymi partnerami, zarówno w wymiarze wyszehradzkim, jak i unijnym – mówiła podsekretarz stanu. - V4 jest nadal cennym mechanizmem dla umacniania pozycji międzynarodowej oraz ważnym instrumentem pobudzania rozwoju w kontekście stosunków dwustronnych, jak i regionalnych. Ważne jest także budowanie kontaktów międzyludzkich – dodała.

   

   

  Wiceminister Mościcka-Dendys pogratulowała Bratysławie ambitnej i dynamicznej prezydencji w ramach Grupy Wyszehradzkiej, która w tym miesiącu dobiega końca. Podczas rozmowy ministrowie zgodzili się, że Grupa Wyszehradzka zarówno dla Polski, jak i dla Słowacji jest najważniejszym ugrupowaniem regionalnym.

   

   

  Warto wykorzystać zbliżającą się 25. rocznicę powstania V4 w 2016 roku dla promocji wspólnych osiągnięć i społecznego wymiaru współpracy wyszehradzkiej – mówiła wiceminister Henryka Mościcka-Dendys, podkreślając także potrzebę pogłębiania przy tym współpracy gospodarczej. - Bilans stosunków ekonomicznych jest pozytywny, wzajemne obroty kształtują się na poziomie 7,2 mld euro, ale wciąż jeszcze nie odpowiada to naszemu rzeczywistemu potencjałowi. Konieczne jest eliminowanie barier w procedurach inwestycyjnych i stymulowanie wzajemnych powiązań kapitałowych.- oceniła wiceminister.

   

   

  Igor Slobodnik podkreślił, że relacje z Polską mają dla Słowacji szczególne znaczenie, czego wyrazem jest także jego wizyta - pierwsza zagraniczna podróż po objęciu przez niego funkcji wiceministra. - Polska jest dla nas ważnym partnerem w regionie, politycznym i handlowym. Dla całego regionu będzie ważna również nasza współpraca w dziedzinie energetyki oraz budowa gazowego korytarza północ-południe. Słowacja zainteresowania jest także finalizacją budowy terminala LNG w Świnoujściu – dodał słowacki wiceminister. 

   

   

  Z wiceministrem Igorem Slobodnikiem spotkał się także podsekretarz stanu Konrad Pawlik. Dyskusja ministrów poświęcona była m.in. pomocy rozwojowej, polsko-słowackiemu wsparciu dla Ukrainy, a także wspólnej aktywności w ramach Partnerstwa Wschodniego.

   

   

  Wiceministrowie podkreślili zainteresowanie kontynuowaniem wymiany doświadczeń z Ukrainą w formacie okrągłych stołów Grupy Wyszehradzkiej (tzw. V4 Roadshow). Polska zorganizowała w kwietniu br. w Czernihowie spotkanie poświęcone decentralizacji. Pod koniec czerwca strona słowacka przygotuje poświęcone efektywności energetycznej spotkanie w tej formule w Iwano-Frankiwsku. Konrad Pawlik zaoferował słowackiemu wiceministrowi wsparcie w jego realizacji. Do końca 2015 r. odbyć się mają okrągłe stoły zorganizowane przez Czechy i Węgry.

   

   

  Obie strony podkreśliły zainteresowanie współpracą ze wszystkimi państwami Partnerstwa Wschodniego. W najbliższym czasie niezbędne będzie udzielenie wsparcia Gruzji i Ukrainie w zakresie implementacji reform związanych z Planem Liberalizacji Wizowej.

   

   

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: