close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • WIADOMOŚCI

 • 18 czerwca 2014

  O zaangażowaniu Polski w działania Unii dla Śródziemnomorza (UdŚ) oraz o perspektywach rozwoju współpracy z krajami Południowego Sąsiedztwa UE w dziedzinie edukacji, szkolnictwa wyższego i nauki rozmawiał 18 czerwca w Warszawie podsekretarz stanu Bogusław Winid z zastępcą sekretarza generalnego UdŚ prof. Ilanem Chetem.

  – Wyzwania stojące przed państwami basenu Morza Śródziemnego wymagają wykorzystania nowych mechanizmów wspierania przemian demokratyzacyjnych – zaznaczył wiceszef polskiej dyplomacji – Konieczna jest także budowa państwa prawa, a także współpraca z tamtejszymi społeczeństwami – dodał. Rozmówcy podkreślili, że można to osiągnąć dzięki podwyższeniu jakości szkolnictwa wyższego i kształceniu w duchu przedsiębiorczości. Celem winno być sprostanie wyzwaniom, jakie stoją pomiędzy uczelniami a wymaganiami rynku pracy. Zwrócono też uwagę na rolę aktywnej walki z bezrobociem absolwentów szkół wyższych, które w dużej mierze było przyczyną Arabskiej Wiosny w 2011 r.

   

  Wiceminister Winid zapewnił, że Polska jako kraj mający duże doświadczenie w procesach transformacji, będzie nadal dzielił się swoją wiedzą z państwami UdŚ, także poprzez wspieranie edukacji, szkolnictwa wyższego i nauki.

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: