close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • WIADOMOŚCI

 • 17 czerwca 2014

  Minister Radosław Sikorski i szejk Abdullah Bin Zayed Al-Nahyan rozmawiali we wtorek w Warszawie m.in. o współpracy gospodarczej. Zjednoczone Emiraty Arabskie są jednym z głównych partnerów politycznych i gospodarczych Polski w świecie arabskim.

  - Imponująco rozwija się nasza współpraca gospodarcza - podkreślił minister Radosław Sikorski. - W 2013 roku nasz eksport do Zjednoczonych Emiratów Arabskich wyniósł ponad 750 mln USD, a import ponad 110 mln USD. Zakładamy, że w 2014 roku wzajemne obroty handlowe wyniosą miliard dolarów - dodał.

   

  Znaczącym wzmocnieniem dla współpracy gospodarczej powinna być aktywność powołanego w kwietniu 2014 r. Wydziału Promocji i Handlu i Inwestycji przy Ambasadzie RP w Abu Dhabi.

   

  Ministrowie podkreślili wagę polsko-emirackiego dialogu politycznego. W grudniu 2013 r. prezydent Bronisław Komorowski spotkał się w Abu Dhabi i Dubaju z przedstawicielami najwyższych władz emirackich. W 2012 roku z wizytą w ZEA był premier Donald Tusk.

   

  Pod koniec bieżącego roku planowana jest rewizyta w Warszawie następcy tronu Abu Dhabi szejka gen. Mohammada Bin Zayed Al-Nahyana. Minister Sikorski podkreślił, że wiążemy z nią duże oczekiwania, zwłaszcza w dziedzinie inwestycji emirackich w sektorach finansowym, energetycznym i nieruchomości.

   

  Minister Radosław Sikorski zwrócił uwagę na współpracę obu państw m.in. w ramach NATO. Podkreślił wymianę doświadczeń z misji stabilizacyjnej w Afganistanie. Dodał, że Polska zwraca uwagę na opinię ZEA w kwestii regionalnych.

   

  Spotkanie odbyło się w rocznicę 25-lecia nawiązania dwustronnych stosunków dyplomatycznych między Polską a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi.

   

  Podczas wizyty podpisano Porozumienie o współpracy miedzy resortami spraw zagranicznych oraz o powołaniu Wspólnego Komitetu ds. Współpracy.

   

  Marcin Wojciechowski

  Rzecznik Prasowy MSZ

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: