close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • WIADOMOŚCI

 • 27 czerwca 2016

  – Szanujemy wybór Wielkiej Brytanii, to państwo demokratyczne, to suwerenny wybór Brytyjczyków. Uważamy, że trzeba odejść od pewnej histerii w tej chwili, od tłumaczenia, że to jest jakiś wyskok, fanaberia. Nie, jest to demokratyczny wybór tego społeczeństwa – mówił minister Waszczykowski po spotkaniu z szefami dyplomacji państw Unii Europejskiej.

  Na zaproszenie ministra Waszczykowskiego do Warszawy przyjechali w poniedziałek ministrowie spraw zagranicznych Rumunii, Bułgarii, Grecji, Węgier oraz sekretarze stanu i wysocy urzędnicy z MSZ Hiszpanii, Słowacji, Słowenii i Austrii. W spotkaniu uczestniczył także minister ds. europejskich Wielkiej Brytanii David Lidington.

   

   

  Głównym celem spotkania były rozmowy na temat sytuacji w UE powstałej po referendum w Wielkiej Brytanii. – Unia stanęła przed bezprecedensowym wyzwaniem. Czekają nas trójścieżkowe rozmowy. Po pierwsze jeśli Wielka Brytania złoży wniosek do Rady Europejskiej o wystąpienie z UE to rozpoczną się negocjacje rozwodowe o wystąpienie Wielkiej Brytanii z UE. Równolegle jednak toczyły się będą się rozmowy i negocjacje na temat przyszłego statusu Wielkiej Brytanii, która pozostanie poza UE, ale z Unią będzie związana. Sądzimy, że ten proces rozchodzenia się z Unią nie musi być gwałtowny i nie musi być pospieszny – mówił minister. Jak wskazał szef polskiej dyplomacji, trzecia płaszczyzna wymaga wskazania, że nie było istotnej oferty europejskiej, żeby Wielką Brytanię zatrzymać, a obecnie konieczna będzie rozmowa „co takiego dzieje się w UE, że są kraje, które gotowe są z niej wystąpić”.

   

  – Dzisiaj rano uczestniczyłem w spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej wraz z ministrami Francji i Niemiec. Przed chwilą skończyłem konsultacje dziesięciu państw europejskich. Nie tworzyłem żadnego formatu, zapraszałem wiele państw. Przyjechali ministrowie z państw od Hiszpanii po Grecję. Również po to, aby w otwartej koncepcji burzy mózgów przedyskutować sytuację. Nie przyjmowaliśmy żadnych ostatecznych decyzji, wymieniliśmy poglądy, ocenialiśmy sytuację, proponowaliśmy rozwiązania. (…) Takich debat powinno być więcej. Ale debat, które nikogo nie wykluczają – mówił minister Waszczykowski podkreślając, że należy dążyć do utrzymania jedności UE i poszukiwać wspólnych rozwiązań dla problemów, które dotykają wszystkie państwa członkowskie.


  Biuro Rzecznika Prasowego
  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: