close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • WIADOMOŚCI

 • 9 czerwca 2016

  – Rozmawialiśmy o zagrożeniach ze Wschodu i Południa oraz o tym, jak im się przeciwstawiać. Tak jak mamy wspólną agendę zagrożeń i wyzwań, tak mamy wspólną agendę odpowiedzi na te wyzwania i zagrożenia – powiedział minister Witold Waszczykowski po spotkaniu z ministrami spraw zagranicznych Rumunii Lazărem Comănescu i Turcji Mevlütem Çavuşoğlu w Warszawie.

  Czwartkowe spotkanie szefów dyplomacji Polski, Rumunii i Turcji poświęcone było m.in. kwestiom bezpieczeństwa i przygotowaniom do Szczytu NATO w Warszawie. Ministrowie zgodzili się, że lipcowy szczyt Sojuszu musi zwiększyć bezpieczeństwo krajów członkowskich. –  Zakładamy, iż nasza flanka wschodnia powinna być wzmocniona, jej bezpieczeństwo powinno być wzmocnione poprzez rozlokowanie sił natowskich, sił międzynarodowych a także sił amerykańskich, które proponują obecność na naszym terytorium – powiedział szef polskiej dyplomacji. – Jest absolutnie konieczne, aby decyzje podjęte na szczycie w Warszawie znalazły swoje odbicie w absolutnie zjednoczonym podejściu, jeśli chodzi o flankę wschodnią. W tym kontekście podkreśliliśmy wagę wsparcia, jakie powinno być udzielone rejonowi Morza Czarnego i Morza Bałtyckiego – mówił z kolei minister Lazăr Comănescu. Minister spraw zagranicznych Turcji zwrócił uwagę, że wzmocnienie wschodniej i południowej flanki jest odpowiedzią na zagrożenie ze strony Rosji. – Gdy patrzymy z perspektywy NATO na agresywną politykę Rosji na przykład na Ukrainie czy w Gruzji czy na południu w Syrii, to taka polityka powinna być dla nas, dla NATO wyzwaniem – mówił minister Mevlüt Çavuşoğlu.

   

   

  Minister Witold Waszczykowski zaznaczył również, że ugruntowany trójstronny format konsultacji buduje bliską więź między naszymi krajami, tak potrzebną w niestabilnych czasach. Wskazał także, że wszystkie trzy kraje łączy wspólnota interesów w dziedzinie bezpieczeństwa, co przekłada się na konstruktywną współpracę na różnych szczeblach, także na forum NATO.

   

  W trakcie dzisiejszych rozmów w Warszawie omówiono także sytuację bezpieczeństwa w Europie Wschodniej, ze szczególnym uwzględnieniem kryzysu na Ukrainie. Dyskusja dotyczyła również sytuacji bezpieczeństwa w basenie Morza Czarnego, tzw. „zamrożonych” konfliktów oraz konsekwencji kryzysu migracyjnego dla bezpieczeństwa międzynarodowego.

   

  W czwartek ministrowie Witold Waszczykowski i Lazăr Comănescu wzięli także udział w otwarciu Polsko-Rumuńskiej Izby Handlowo-Przemysłowej. Uroczystość stanowiła okazję do podsumowania dynamicznie rozwijających się relacji gospodarczych między obu krajami. Jak podkreślił minister Waszczykowski „Polsko-rumuńskie stosunki gospodarcze są kompleksowe i obejmują wiele dziedzin”. Wyraził również nadzieję, że powstanie Izby zaowocuje dodatkowym wzmocnieniem współpracy, zwłaszcza w obszarze innowacyjnych technologii.

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

   

   

   

  Spotkanie ministrów szefów dyplomacji Polski, Rumunii i Turcji

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: