close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • WIADOMOŚCI

 • 31 sierpnia 2018

  Sytuacja w regionie Bliskiego Wschodu, relacje transatlantyckie, Bałkany Zachodnie oraz efektywny multilateralizm były głównych tematami dyskusji podczas nieformalnego spotkania ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich UE w formule Gymnich w Wiedniu.

   

  W trakcie spotkania ministrowie omówili m.in. sposoby wzmocnienia roli UE w procesie pokojowym na Bliskim Wschodzie oraz sytuację w Syrii i Iranie. Minister Czaputowicz zaznaczył, że istotną kwestią pozostaje konieczność większej koordynacji europejskiej polityki wobec Iranu ze Stanami Zjednoczonymi. Jednocześnie podkreślił, iż należy unikać działań, które prowadzą do powstawania rozbieżności w relacjach pomiędzy Unią a jej najbliższym partnerem.


  W trakcie dyskusji na temat relacji transatlantyckich ministrowie odnieśli się do kwestii handlowych oraz kwestii bezpieczeństwa. Dyskutowano ponadto na temat zaangażowania partnerów transatlantyckich w NATO.

   


  Dyskusja dotycząca Bałkanów Zachodnich poświęcona była sytuacji w regionie i postępom krajów kandydujących w procesie integracji z UE. Polska, będąca aktywnym graczem w tym regionie,  stoi na stanowisku, iż dalsze rozszerzenie UE jest kluczowe zarówno dla bezpieczeństwa UE jak i rozwoju Bałkanów Zachodnich.


  Zwyczajowo doszło również do spotkania szefów unijnych dyplomacji z ministrami spraw zagranicznych państw kandydujących do UE. Na wspólnej sesji omówiono koncepcję efektywnego multilateralizmu rozumianego jako obrona porządku światowego opartego na prawie międzynarodowym.

   


  Spotkania ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich UE w formule Gymnich odbywają się raz na pół roku i mają charakter nieformalny. Stwarza to okazję do bardziej otwartej dyskusji i refleksji o charakterze strategicznym, ułatwiającej późniejsze wypracowywanie konsensusu na forum UE. Nazwa Gymnich pochodzi od położonego nieopodal Bonn zamku, na którym w 1974 r. odbyły się po raz pierwszy rozmowy w tej formule.
   


  Biuro Rzecznika Prasowego
  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: