close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • WIADOMOŚCI

 • 1 października 2015

  Kryzys migracyjny oraz sytuacja w południowym i wschodnim sąsiedztwie Unii Europejskiej były głównymi tematami spotkania ministrów do spraw europejskich Trójkąta Weimarskiego w Paryżu.

   - Jako Unia Europejska musimy zdać egzamin wobec  bieżących kryzysów – masowym napływem uchodźców, sytuacją gospodarczą w Grecji i niepokojącym rozwojem wydarzeń na Ukrainie i w Syrii – podkreślił sekretarz stanu Rafał Trzaskowski. Wiceszefowie MSZ Polski, Francji i Niemiec potwierdzili w środę również konieczność zacieśniania współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego. -Trójkąt Weimarski musi utrzymać swoje znaczenie i rolę. Jeśli Polska, Niemcy i Francja wypracują porozumienie, to znak, że jest ono możliwe w całej Unii Europejskiej – dodał wiceminister Trzaskowski w trakcie rozmów ze swoim niemieckim odpowiednikiem Michaelem Rothem i gospodarzem spotkania, Harlemem Désirem.

   

  We wspólnym oświadczeniu ministrowie wezwali do większej solidarności i pogłębionej integracji europejskiej w odpowiedzi na kryzysy, z którymi zmaga się Unia Europejska.

   

  W ramach spotkania w Paryżu odbyła się również ceremonia wręczenia nagrody imienia Adama Mickiewicza, ustanowionej w 2006 r. za zasługi dla umacniania współpracy między Polską, Francją i Niemcami. Tegorocznymi laureatami nagrody zostali redaktor naczelny Gazety Wyborczej Adam Michnik oraz francuski pisarz Edgar Morin i niemiecki socjolog Wolf Lepenies. Ceremonia odbyła się Sali Zegarowej pałacu przy Quai d’Orsay, w której 65 lat temu francuski szef dyplomacji Robert Schuman zaprezentował swój plan powołania Wspólnoty Węgla i Stali, stanowiącej fundamenty dzisiejszej Unii Europejskiej.

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

   

  Wspólne oświadczenie Ministrów do spraw europejskich Trójkąta Weimarskiego Paryż, 30 września 2015 r. „Odzyskać inicjatywę dla Europy” 

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: