close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • WIADOMOŚCI

 • 7 lipca 2017

  – Polska wspiera Macedonię w jej wysiłkach na rzecz przystąpienia do UE i NATO – mówił minister Witold Waszczykowski podczas dzisiejszego spotkania z szefem dyplomacji Republiki Macedonii Nikolą Dimitrovem.

  – Cieszymy się widząc zaangażowanie nowego rządu w działania na rzecz stabilności wewnętrznej i dobrych relacji z sąsiadami – kontynuował szef polskiego MSZ. Rozmowa ministrów koncentrowała się na perspektywie rozwoju relacji Macedonii ze strukturami euroatlantyckimi, sytuacji w regionie Bałkanów Zachodnich i działaniach polskiego rządu w kontekście polityki rozszerzenia UE.

   

  Minister Witold Waszczykowski pogratulował także rozmówcy objęcia stanowiska ministra spraw zagranicznych  Republiki Macedonii.

   

   

  Nowy rząd Macedonii, powołany w maju, po półrocznym kryzysie politycznym, kładzie szczególny nacisk na rozwój gospodarczy i poprawę warunków życia obywateli. Stawia sobie także za cel niwelowanie podziałów w zróżnicowanym pod względem etnicznym społeczeństwie na rzecz zjednoczenia wobec strategicznego celu jakim jest integracja euroatlantycka. W tym kontekście, warte odnotowania jest wsparcie udzielane przez Polskę w formie dzielenia się doświadczeniem pozyskanym w okresie przedakcesyjnym – zorganizowana w maju br. Akademia Rozszerzenia oraz zaplanowana na jesień tego roku siódma edycja Konferencji Skopijskiej.

   

  Spotkanie ministrów odbyło się przy okazji Szczytu Trójmorza i towarzyszącej mu ósmej edycji Global Forum – konferencji organizowanej przez Atlantic Council i Polski Instytut Spraw Międzynarodowych, z udziałem europejskich i amerykańskich polityków, ekonomistów, analityków, liderów biznesu i dziennikarzy.

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: