close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • WIADOMOŚCI

 • 24 lutego 2016

  Minister Witold Waszczykowski spotkał się dziś z ambasadorami krajów Ameryki Łacińskiej i Karaibów. Podczas spotkania omówiono m.in. perspektywy rozwoju stosunków gospodarczych Polski z regionem.

  W spotkaniu wzięli udział ambasadorowie Argentyny, Brazylii, Chile, Kostaryki, Dominikany, Gwatemali, Hondurasu, Kolumbii, Kuby, Meksyku, Peru, Urugwaju, Wenezueli, Nikaragui, Panamy i Salwadoru. W spotkaniu uczestniczyli szefowie placówek akredytowani w Warszawie, jak również ambasadorowie rezydujący poza Polską (w Berlinie, Bernie i Brukseli).

   

   

  Było to pierwsze spotkanie szefa MSZ z przedstawicielami państw GRULAC w tak szerokiej formule. Minister Witold Waszczykowski zwrócił uwagę na znaczenie wspólnoty wartości łączących Polskę i region Ameryki Łacińskiej i Karaibów, a także podkreślił potrzebę zwiększenia obrotów handlowych oraz liczby inwestycji. – Sprzyjają temu procesy liberalizacji handlu z regionem oraz polityka wzmacniania przez Polskę pozaeuropejskiego wymiaru relacji gospodarczych – powiedział.

   

  Minister Waszczykowski podkreślił też, że „jednym z instrumentów skutecznej polityki w regionie jest posiadanie i aktywność placówek dyplomatycznych”. Polska posiada obecnie w regionie osiem ambasad i jeden konsulat generalny.

   

  Planujemy wzmocnienie obecności w regionie, w tym m.in. reaktywację obecności dyplomatycznej w Panamie i Ekwadorze, a w przyszłości również w innych krajach regionu – zapowiedział minister. Zwrócił ponadto uwagę na potrzebę kontynuacji regularnego dialogu na szczeblu ministerialnym oraz intensyfikację współpracy gospodarczej i kulturalnej z krajami Ameryki Łacińskiej i Karaibów.

   

  W trakcie spotkania szef polskiego MSZ przypomniał również o najważniejszych wydarzeniach w Polsce w br.: organizacja szczytu NATO oraz organizacja Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, a także związane z tymi wydarzeniami priorytety naszego kraju w kontekście polityki bezpieczeństwa. Minister zaprosił do udziału w Światowych Dniach Młodzieży pielgrzymów z regionu Ameryki Łacińskiej i Karaibów.

   

  Podczas spotkania ambasadorowie wskazywali na geostrategiczne znaczenie Polski w regionie Europy Centralnej i Wschodniej i potwierdzili strategiczne znaczenie relacji gospodarczych w kształtowaniu stosunków z Polską.

   

  Ambasadorowie wzięli dziś również udział w seminarium Krajowej Izby Gospodarczej na temat możliwości rozwoju relacji ekonomicznych Polski z subregionem. Ameryka Środkowa, ze względu na swój potencjał gospodarczy (ponad 4 proc. wzrostu PKB) i ludnościowy (58 mln mieszkańców), geostrategiczne położenie oraz implementację Umowy Stowarzyszeniowej z UE pozostaje dla polskiej dyplomacji ekonomicznej interesującym kierunkiem współpracy. Wartość obrotów handlowych Polski z regionem wynosi 405, 2 mln dol. Wczoraj ambasadorowie przeprowadzili konsultacje z podsekretarz stanu w MSZ Katarzyną Kacperczyk.

   

                                                                                                           Biuro Rzecznika Prasowego

                                                                                                     Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: