close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • WIADOMOŚCI

 • 28 czerwca 2017

  – Wysoko oceniamy zaangażowanie placówek państw wyszehradzkich w Warszawie w intensywne prace w trakcie polskiego przewodnictwa Grupy Wyszehradzkiej - powiedział minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski podczas spotkania, które odbyło się w siedzibie MSZ z ambasadorami Czech, Słowacji i Węgier w związku z kończącym się 30 czerwca br. polskim przewodnictwem w Grupie Wyszehradzkiej.

  Minister Witold Waszczykowski podkreślił, iż współpraca regionalna jest kluczowym elementem polskiej polityki zagranicznej, a Grupa Wyszehradzka (V4) pozostaje podstawową formą zaangażowania Polski we współpracę regionalną w Europie Środkowej. Przypomniał także główne założenia polskiej prezydencji w V4 i przedstawił najważniejsze aspekty współpracy wyszehradzkiej z ostatniego roku, zwracając szczególną uwagę na sprawy związane z agendą UE.

   

   

  – Ważne jest, abyśmy zachowali naszą spójność w najbliższych latach, gdy będą się decydować kluczowe sprawy na forum UE - powiedział z kolei wiceminister Konrad Szymański, podkreślając znaczenie współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej na rzecz realizacji wspólnych interesów na forum UE, zwłaszcza w takich obszarach jak:  negocjacje Wieloletnich Ram Finansowych, dyrektywa o delegowaniu pracowników, polityka azylowa i rewitalizacja Partnerstwa Wschodniego. Wiceszef MSZ wskazał ponadto na potrzebę kontynuowania bliskiej współpracy między państwami V4 na rzecz zwiększania spójności regionu szerszej Europy Środkowej.

   

  Polskie przewodnictwo w V4 trwało od 1 lipca 2016 r., a kolejną prezydencję przejmują Węgry. Jako forum współpracy czterech państw środkowoeuropejskich, prace Grupy koncentrują się w największym stopniu na koordynacji naszych działań na forum UE.

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: