close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • WIADOMOŚCI

 • 9 czerwca 2016

  - Rada Państw Morza Bałtyckiego oraz region Morza Bałtyckiego stoją dziś przed największymi od zakończenia Zimnej Wojny wyzwaniami. Rada i dotychczasowe osiągnięcia współpracy bałtyckiej zostały poddane niezwykle ciężkiej próbie - podkreśliła wiceszefowa MSZ Katarzyna Kacperczyk podczas otwarcia sesji wiceministrów spraw zagranicznych Rady Państw Morza Bałtyckiego (RPMB) w Warszawie.

  Podczas spotkania ministrowie przyjęli Deklarację Warszawską (Warsaw Declaration – Regional Responses to Global Challenges) wraz z Aneksem dotyczącym działalności RPMB pod polską prezydencją. Deklaracja potwierdza rolę RPMB jako najważniejszej politycznej organizacji w regionie Morza Bałtyckiego, wytycza kierunki przyszłej współpracy takie jak: miękkie bezpieczeństwo - w tym przeciwdziałanie procesowi handlu ludźmi, w szczególności dziećmi, zwalczanie przestępczości zorganizowanej. – Deklaracja Warszawska zdecydowanie potwierdza, że państwa członkowskie RPMB, pomimo rozbieżności i wyzwań, pozostają wierne swojemu regionalnemu zaangażowaniu, odczuwają silną odpowiedzialność za region i gotowe są kształtować jego przyszłość poprzez efektywną współpracę – zaznaczyła wiceminister Kacperczyk. W Warszawie przyjęto także Deklarację Baltic 2030: Renewing the Commitment to Sustainable Development in the Baltic Sea Region, opracowaną przez ministrów właściwych ds. zrównoważonego rozwoju.

   

   

   

   

   

   

   

  Dzisiejsze spotkanie w Warszawie kończy rok polskiej prezydencji w Radzie. Mimo trudnej sytuacji w regionie, Polsce jako przewodniczącemu udało się utrzymać dobrą dynamikę współpracy. Podczas sesji do grona obserwatorów w Radzie włączono Węgry. Potwierdzono także wybór nowej dyrektor generalnej organizacji.

   

  Na marginesie spotkania wiceministrów RPMB, wiceminister Katarzyna Kacperczyk spotkała się z sekretarzem stanu w MSZ Niemiec Markusem Edererem. Rozmowa dotyczyła przygotowań do polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych, które odbędą się w Berlinie 22 czerwca br. oraz bieżących kwestii, w tym referendum w Wielkiej Brytanii, stosunków z Chinami i przyszłości Trójkąta Weimarskiego. Wiceministrowie rozmawiali także o przygotowaniach do Spotkania Implementacyjnego Wymiaru Ludzkiego OBWE w Warszawie.   

   

  W środę w MSZ z wiceministrem spraw zagranicznych Niemiec Markusem Edererem spotkał się także wiceminister Marek Ziółkowski. Dyskusja ministrów poświęcona była m.in. zbliżającemu się szczytowi NATO w Warszawie. Wiceministrowie omówili również dalsze plany trwającego obecnie przewodnictwa Niemiec w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Podkreślono znaczenie tej organizacji dla rozwiązania konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. Spotkanie było również okazją do przedstawienia priorytetów rozpoczynającej się 1 lipca 2016 r. prezydencji Polski w Grupie Wyszehradzkiej. 

    

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych 

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: