close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • WIADOMOŚCI

 • 17 lutego 2013

  Konferencja młodych Polaków w Kanadzie „Quo Vadis” odbędzie się po raz piąty w sierpniu w Montrealu, ale już w ostatni piątek przygotowania do niej ruszyły na dobre. W siedzibie Konsulatu Generalnego RP w tym mieście organizatorzy inicjatywy zaprezentowali swoje plany prasie i zaproszonym gościom.

  Quo Vadis to jedno z największych i najważniejszych w świecie spotkań młodych Polaków i osób polskiego pochodzenia mieszkających za granicą. O sukcesie Quo Vadis niech świadczy fakt, że od swojej pierwszej edycji w 2009 roku zorganizowanej w Ottawie, odbywa się ona w Kanadzie co roku, a w międzyczasie zyskała swoje odpowiedniki w Stanach Zjednoczonych i Australii.

   

  Tegoroczna montrealska edycja Quo Vadis, która odbędzie się w dniach 16-18 sierpnia, zgromadzi ponad 150 młodych ludzi. W towarzystwie osobistości polskiego i kanadyjskiego życia publicznego będą oni dyskutowali nad sposobami promocji działalności polonijnej, zachowaniem polskiej tożsamości i dziedzictwa kulturowego, wizerunkiem naszej społeczności w Kanadzie oraz sposobami przekazywania dorobku obecnych liderów nowym pokoleniom.

   

  Specjalnie na piątkowe spotkanie w Konsulacie Generalnym RP w Montrealu, które oficjalnie zainaugurowało przygotowania do konferencji, wiceminister spraw zagranicznych Janusz Cisek, odpowiedzialny za współpracę z Polonią i Polakami, przesłał wiadomość wideo skierowaną do organizatorów, uczestników i sponsorów Quo Vadis.

  Spotkanie było też okazją do przybliżenia idei konferencji kanadyjskim i polonijnym mediom, a także przedstawicielom środowisk naukowych, biznesowych oraz polonijnych.

   

   

  - Wszyscy wiemy, jak ważna dla Polonii na całym świecie jest aktywność jej młodych przedstawicieli. Tylko połączenie doświadczenia i wiedzy starszych pokoleń z właściwą młodzieży dynamiką oraz wyczuciem tendencji panujących w tak szybko zmieniającym się świecie, pozwoli nam jutro z dumą stwierdzić, że polski duch w Kanadzie doskonale potrafi stawić czoła próbie czasu - mówił do uczestników spotkania w Montrealu wiceminister Cisek.

   

  Z organizatorami piątej edycji Quo Vadis spotkali się Konsul Generalny RP w Toronto, Grzegorz Morawski i Julius Grey, jeden z najbardziej znanych montrealskich adwokatów, obrońców praw człowieka oraz gospodarz spotkania, Konsul Generalny RP w Montrealu, Andrzej Szydło. Towarzyszyła im kilkudziesięcioosobowa grupa członków Polskiej Inicjatywy Studentów w Kanadzie - PISK.

   

  Komitet organizacyjny kanadyjskiej edycji Quo Vadis, fot. Anetta Woloshen /Konsulat Generalny w Montrealu

   

  - Wsparcie ze strony polskiego rządu dla inicjatyw takich, jak Quo Vadis, wydaje mi się rzeczą oczywistą. Mówimy wiele o konieczności zapewnienia kontynuacji pokoleniowej ruchu polonijnego. Quo Vadis jest konferencją, która trafia dokładnie w sedno tej potrzeby, a do tego nie jest tworem sztucznym, ale wynikiem spontanicznego działania młodych Polaków w Kanadzie - stwierdził Andrzej Szydło, Generalny RP w Montrealu.

   

  Quo Vadis V odbędzie się pod patronatem Ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej w Kanadzie, pana Zenona Kosiniaka-Kamysza i przy wsparciu Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Montrealu. Partnerem konferencji będzie Fundacja Rozwoju Myśli Obywatelskiej, której Ministerstwo Spraw Zagranicznych przyznało w ramach konkursu na realizację zadania publicznego „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2013 roku” dotację w wysokości 500 tys. złotych, z przeznaczeniem na wsparcie inicjatywy Quo Vadis w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i Australii.

   

  Czytaj również na stronie Konsulatu Generalnego w Montrealu >>>

   

  Zobacz całe wystąpienie wiceministra Janusza Ciska o Quo Vadis:

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: