close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • WIADOMOŚCI

 • 10 października 2018

  - Polska oczekuje pełnej i zweryfikowanej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego oraz zakończenia programu budowy rakiet międzykontynentalnych przez KRLD – podkreślił wiceszef polskiej dyplomacji w trakcie wtorkowych spotkań z ambasadorami KRLD oraz Republiki Korei.

  Dzisiejsze rozmowy z ambasadorami Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej (KRLD) Ri Geunem oraz Republiki Korei Choi Sung-joo dotyczyły zarówno relacji dwustronnych Polski z oboma państwami koreańskim, jak i sytuacji na Półwyspie Koreańskim oraz dialogu międzykoreańskiego.

   

  W trakcie spotkania z ambasadorem Ri Geunem wiceminister Bartosz Cichocki zwrócił w szczególności uwagę na przypadającą w tym roku 70. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a KRLD. - W zależności od rozwoju sytuacji bezpieczeństwa, może ona stanowić początek przyszłej, bliższej współpracy – wskazał wiceszef polskiego MSZ. Wspomniał w tym kontekście o zaplanowanych na połowę października konsultacjach dyrektorów departamentów terytorialnych w Pjongjangu, podczas których Polskę będzie reprezentował dyrektor Departamentu Azji i Pacyfiku Ministerstwa Spraw Zagranicznych Paweł Milewski.

   

  Z kolei przyjmując ambasadora Choi Sung-joo, wiceminister Cichocki wyraził nadzieję na organizację w najbliższym czasie konsultacji dwustronnych na szczeblu wiceministrów spraw zagranicznych, których celem będzie przegląd wszystkich dziedzin objętych dwustronnym partnerstwem strategicznym.

   

  Podczas rozmów wiceminister Bartosz Cichocki wyraził zainteresowanie oceną rozwoju sytuacji politycznej w regionie, wskazując na wrześniowy - trzeci już w tym roku - szczyt z udziałem przywódców obu Korei, a także na niedawną wizytę sekretarza stanu USA Mike’a Pompeo w Pjongjangu. Podkreślił też znaczenie, jakie Polska przywiązuje do denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego, zaznaczając zaangażowanie naszego kraju w proces stabilizacji i budowy trwałego bezpieczeństwa na Półwyspie Koreańskim.

   

  Od 1953 roku Polska jest członkiem Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych w Korei – ważnego mechanizmu wielostronnego, który w poprzednich dekadach wykazał skuteczność w monitorowaniu sytuacji bezpieczeństwa na linii rozdzielającej oba państwa koreańskie. Wspieranie procesu stabilizacji na Półwyspie Koreańskim jest ponadto jednym z priorytetów niestałego członkostwa Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

   

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: