close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • WIADOMOŚCI

 • 27 października 2016

  Podsekretarz stanu w MSZ Joanna Wronecka spotkała się we wtorek z ministrem spraw zagranicznych Republiki Senegalu Mankeurem Ndiaye. Tematem ich rozmów były stosunki bilateralne, sytuacja bezpieczeństwa w regionach obu państw, a także rozpoczynająca się dziś wizyta prezydenta Senegalu Macky Salla w Polsce.

  Wiceszefowa MSZ wyraziła satysfakcję z doskonałego stanu relacji dwustronnych oraz nadzieję na ich dalszy dynamiczny rozwój, szczególnie w obszarze gospodarczym. – Senegal, kraj o stabilnej sytuacji wewnętrznej, ugruntowanej demokracji i dynamicznym wzroście gospodarczym, wyrasta na jednego z naszych najważniejszych partnerów politycznych i gospodarczych w Afryce - powiedziała wiceszefowa polskiej dyplomacji na spotkaniu z ministrem Ndiaye. 

   


  W wymiarze regionalnym dyskutowano o aktualnej sytuacji w zakresie pokoju i bezpieczeństwa w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Wiceminister Wronecka przybliżyła rozmówcy polskie stanowisko wobec konfliktu rosyjsko-ukraińskiego i jego konsekwencji dla poziomu bezpieczeństwa w naszej części Europy. Ministr Ndiaye zasygnalizował natomiast kluczowe zagrożenia dla bezpieczeństwa na obszarze kontynentu afrykańskiego. 
   
  Obie strony wymieniły również doświadczeń z działalności Rady Bezpieczeństwa NZ, w której Senegal pełni obecnie funkcję niestałego członka, zaś Polska kandyduje do tej roli na lata 2018-2019. Minister Ndiaye zadeklarował gotowość do dzielenia się wiedzą i doświadczeniem w tym zakresie, podkreślając fakt, że problematyka afrykańska dominuje na agendzie spraw poruszanych przez Radę Bezpieczeństwa.
   
  Spotkanie poświęcono także przygotowaniom do dwudniowej wizyty prezydenta Senegalu Macky Salla. Towarzyszy mu liczne grono ministrów, wysokiej rangi urzędników oraz biznesmenów. - Bardzo cieszę się z pierwszej, historycznej wizyty prezydenta Republiki Senegalu w Polsce. Jest ona potwierdzeniem dynamicznego rozwoju naszych stosunków dwustronnych, a także otwiera nam możliwości współpracy na forach wielostronnych – zaznaczyła wiceminister. 
   

  Biuro Rzecznika Prasowego
  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

   
   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: