close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • WIADOMOŚCI

 • 9 października 2013

  Czy dzieci Polaków mieszkających w krajach unijnych mają prawo uczyć się w tamtejszych szkołach języka polskiego? Czym są "wadliwe kody pamięci"? Jak MSZ walczy z użyciem błędnego określenia "polskie obozy" - między innymi na te pytania internautów w "Rozmowie wideo MSZ" odpowiada wiceminister Artur Nowak-Far odpowiedzialny za sprawy prawne i traktatowe.

  Artur Nowak-Far

  "Rozmowę wideo MSZ" z wiceministrem Arturem Nowakiem-Farem publikujemy w przededniu konferencji naukowej "Wadliwe kody pamięci. Zniekształcenie pamięci o niemieckich nazistowskich obozach koncentracyjnych w mediach za granicą", która odbędzie się 11 października w Warszawie.

   

  Jej uczestnicy będą dyskutowali o "wadliwych kodach pamięci", czyli opisywaniu przeszłości w sposób nieprawdziwy, często prowadzący do powstania błędnych określeń przenikających do języka potocznego. Przykładem takiego określenia jest nieprawdziwa fraza "polskie obozy koncentracyjne", stosowana np. przez niektóre media zamiast prawidłowego określenia "niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne". Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych od 2004 roku bardzo aktywnie walczy z użyciem tego nieprawdziwego określenia. Listę ostatnich interwencji MSZ w tej sprawie można znaleźć na podstronie portalu MSZ

   

  W "Rozmowie wideo" wiceminister Nowak-Far odpowiada też na pytania internautów zgłoszone w ubiegłym tygodniu i dotyczące prawa unijnego. Rozmowę z wiceministrem prowadzi Michał Safianik, dyrektor Biura Rzecznika Prasowego MSZ.

   

  Zapraszamy na film!

   

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Biuro Rzecznika Prasowego

   

   

   

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: