close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

  Strona Archiwalna
  Aktualna strona znajduje się pod adresem: gov.pl/dyplomacja

 • WIADOMOŚCI

 • 22 maja 2015

  Janusz Radgowski przejechał na wózku inwalidzkim z Włoch do Polski, by pomóc chorej dziewczynce. Wyprawę na całej trasie wspierały polskie placówki dyplomatyczne. Podziękowania za pomoc w organizacji wyprawy, niepełnosprawny maratończyk, przekazał wiceminister Henryce Mościckiej-Dendys.

  - Ma pan w sobie wyjątkowo dużo pozytywnej energii i jest pan dobrym przykładem dla Polaków, żeby podejmowali różne wyzwania. Muszę powiedzieć, że ma pan tu wielu fanów, nie tylko w budynku MSZ, ale również na placówkach - mówiła witając się z maratończykiem wiceminister Mościcka-Dendys.

   

  Janusz Radgowski wyruszył 2 kwietnia 2015 roku z Ambasady RP w Rzymie w podróż zatytułowaną "Każdy ma swój Mount Everest". Trasę z Włoch do Wadowic pokonał dla chorej na neuroblastomę 4-letniej Klaudii Kamińskiej. Przed startem, w Watykanie, pomodlił się przed grobem papieża Jana Pawła II i spotkał się z papieżem Franciszkiem, dzięki pomocy Ambasady RP przy Stolicy Apostolskiej.

   

  Na kolejnych etapach wyprawy maratończykowi pomagały: Konsulat Generalny RP w Mediolanie oraz Ambasady RP w Wiedniu i Bratysławie.

   

  - Jestem zakochany w ludziach z polskich placówek dyplomatycznych. Spotkałem się z taką sympatią i taką empatią.  Rozmowy z ludźmi, spotkania na trasie, to wszystko było niesamowite. Byłem dumny, że mogłem wieźć polską flagę - dziękował Janusz Radgowski.

   

  W wielu miastach na trasie Janusz Radgowski spotykał się z Polonią i młodzieżą szkolną, aby opowiadać o wyprawie, sporcie, transplantologii i sensie pomocy drugiemu człowiekowi. Gorąco zachęcał do wyznaczania sobie celów "Każdy ma swój Mount Everest", do odwagi i odporności na porażki.

   

  W 2014 roku  niepełnosprawny sportowiec, choć sam zmaga się z różnymi problemami zdrowotnymi i mieszka w domu pomocy społecznej, przejechał na wózku inwalidzkim trasę z Krakowa do Sopotu, żeby wesprzeć chorego chłopca Czarka Olbińskiego.

   

   Więcej na temat wyprawy „Każdy ma swój Mount Everest” można przeczytać na profilu wydarzenia na Facebooku

   

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

   

  Fot. Michał Jasiulewicz/MSZ

  Spotkanie z papieżem Franciszkiem Fot. Servizio Fotografico „L’Osservatore Romano”
  Start wyprawy Fot. Anna Wawrzyniak/Ambasada RP w Rzymie
  Z rzymską policją Fot. Anna Wawrzyniak Ambasada RP w Rzymie
  Fot: Stowarzyszenie Polonia z Ceseny
  Fot: Stowarzyszenie Polonia z Ceseny
  Janusz Radgowski z wiceminister Henryką Mościcką Dendys Fot. Michał Jasiulewicz/MSZ
  Dyplom dla polskich placówek Fot. Michał Jasiulewicz/MSZ

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: